Chińskie pociągi autonomiczne łączą Stambuł z lotniskiem

Nowa linia metra obsługiwana przez chińskie zautomatyzowane pociągi, osiągające prędkość do 120 kilometrów na godzinę i przepustowość 800 000 pasażerów dziennie, łączy centrum Stambułu z nowym międzynarodowym lotniskiem stolicy Turcji.

W pełni zautomatyzowane pociągi zostały zbudowane przez chińską firmę CRRC Zhuzhou Locomotive, która w styczniu 2020 r. podpisała umowę z Dyrekcją Generalną Inwestycji Infrastrukturalnych Turcji. Kontrakt dotyczył dostawy 176 wagonów metra.

– Linia metra pozwoli na podróż ze stacji Kagithane na lotnisko w Stambule w 24 minuty – powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas niedzielnej ceremonii otwarcia.

Według filii CRRC ZELC w Turcji dostarczono 40 pojazdów, a prace nad pozostałymi 136 trwają w fabryce firmy w Ankarze.

Pojazdy poruszają się w formacji 4-członowej o maksymalnej pojemności 1100 pasażerów. Zewnętrzna część pociągów jest ozdobiona elementami kultury tureckiej, takimi jak motywy tulipanów.

W ciągu ostatniej dekady CRRC ZELC dostarczył do Turcji ponad 400 pojazdów metra, które obecnie działają w trzech największych miastach (Stambule, Ankarze i Izmirze).


BRInfo

Komentarze do “Chińskie pociągi autonomiczne łączą Stambuł z lotniskiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *