Kolej Chiny-Laos. Transgraniczne przewozy pasażerskie

Uruchomienie transgranicznych przewozów pasażerskich na Kolei Chińsko-Laoskiej zostało uznane za wydarzenie historyczne, które będzie znaczącym osiągnięciem chińsko-laotańskiej współpracy w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku.

Kolej China-Laos to projekt dokowania między proponowaną przez Chiny inicjatywą Belt and Road a strategią Laosu mającą na celu przekształcenie się z kraju śródlądowego w hub połączony z lądem.

„Transgraniczne usługi pasażerskie na kolei Chiny-Laos wesprą politykę rządu Laosu, aby przekształcić się z kraju śródlądowego w połączenie lądowe, regionalne lub nawet globalne” – powiedział dyrektor generalny Lao News Agency (KPL) Khampheuy Philapha.

Dodał, że byłoby to bardzo korzystne dla Laosu, biorąc pod uwagę jego znaczącą rolę we wzmacnianiu rozwoju gospodarczego kraju Azji Południowo-Wschodniej.

Jako główna część transazjatyckiej sieci kolejowej, kolej chińsko-laosska stanie się również „złotym kluczem” Laosu do połączeń z Chinami i innymi członkami ASEAN, co pozytywnie wpłynie na strefę wolnego handlu między Chinami a ASEAN i Wielką Brytanią.

Transgraniczny pociąg pasażerski sprawi, że podróże transgraniczne między Laosem a Chinami będą wygodniejsze i wzmocnią wymianę kulturalną między tymi dwoma krajami. Ułatwi także zagranicznym gościom podróżowanie do i z Chin.

Eksperci ds. turystyki przewidują, że miliony chińskich turystów odwiedzą kraje ASEAN, a wielu będzie podróżować koleją chińsko-laoską.

Linia kolejowa China-Laos Railway, która łączy stolicę Laosu Wientian z Kunming, stolicą prowincji Yunnan w południowo-zachodnich Chinach, przyniosła Laotańczykom ogromne korzyści i otworzyła nową ścieżkę rozwoju i dobrobytu Laosu.

Pierwsze transgraniczne połączenie pasażerskie między Wientianem a Kunming zostanie uruchomione przed świętem Laosu, które przypada na 14-16 kwietnia.

Pasażerowie mogą kupować bilety kolejowe na połączenia transgraniczne od wtorku za pośrednictwem aplikacji mobilnej biletowej Laos-China Railway Company (LCRC), która umożliwia pasażerom rezerwowanie podróży i zarządzanie nimi na telefonach komórkowych.

Kolej China-Laos, która rozpoczęła działalność w grudniu 2021 r., oferuje krajowe usługi pasażerskie, a pociągi regularnie przewożą towary przez granicę Laos-Chiny. Rząd Laosu podejmuje kroki w celu przygotowania do rozpoczęcia transgranicznej obsługi pasażerów na kolei Chiny-Laos, aby zapewnić bezpieczną i płynną podróż wszystkim podróżującym.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *