Chiński minister spraw zagranicznych rozmawiał z wicepremierem Holandii

Chiński radca stanu i minister spraw zagranicznych Qin Gang przeprowadził we wtorek w Pekinie rozmowy z holenderskim wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Wopke Hoekstrą.

Qin powiedział, że Holandia jest ważnym partnerem Chin w Europie, a Chiny chętnie zacieśnienią dotychczasową współpracę gospodarczą, handlową i inwestycyjną oraz pogłębią wymianę kulturalną. Holandia jest też ważnym partnerem w rozwoju wielostronnej współpracy w zakresie kontroli zbrojeń, bezpieczeństwa cybernetycznego i zmian klimatu.

Chiny będą nadal rozszerzać dostęp do rynku i wzmacniać ochronę praw własności intelektualnej oraz przyjmą holenderskie firmy, które chcą zwiększyć inwestycje w Chinach.

Chiny są gotowe do współpracy z Holandią, aby przeciwstawić się zerwaniu łańcuchów dostaw. Qin Gang zauważył także, że Chiny zawsze postrzegają Europę jako wszechstronnego partnera strategicznego, wyrażając nadzieję, że Holandia nadal będzie odgrywać ważną rolę we współpracy chińsko-europejskiej.

Ze swojej strony Hoekstra powiedział, że Holandia jest gotowa współpracować z Chinami w celu utrzymania zasad rynkowych, pogłębienia współpracy w rolnictwie czy innowacjach. Strona holenderska zobowiązała się służyć jako pośrednik w wymianie europejsko-chińskiej.

Hoekstra powiedział, że Holandia docenia wysiłki Chin na rzecz rozmów pokojowych i ma nadzieję, że Chiny odegrają istotną rolę w pokojowym rozwiązaniu kryzysu na Ukrainie.

Obie strony wymieniły również poglądy na inne kwestie międzynarodowe i regionalne będące przedmiotem wspólnego zainteresowania.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *