Chińska wyprawa dociera na najwyższy szczyt świata

Chińska ekspedycja dotarła we wtorek na szczyt Mount Everest, gdzie przeprowadziła badania naukowe.

Wyczyn nastąpił prawie 70 lat po pierwszej udanej wyprawie człowieka na szczyt świata, kiedy Nowozelandczyk Edmund Hillary i Tenzing Norgay z Nepalu zdobyli szczyt od strony południowej grani 29 maja 1953 roku.

Ważną misją tegorocznej ekspedycji jest utrzymanie i modernizacja ośmiu stacji meteorologicznych na wysokościach od 5200 do 8830 metrów, aby zapewnić ustanowienie gradientowego systemu obserwacji meteorologicznej w regionie i prowadzenie długotrwałych prac obserwacyjnych.

13 członków ekspedycji opuściło obóz na wysokości 8300 metrów o 3 nad ranem we wtorek i dotarło do stacji pogodowej na wysokości 8830 metrów – najwyższej stacji meteorologicznej na świecie – po kilku godzinach żmudnej wspinaczki.

Po przymocowaniu stalowych lin, wymianie baterii i zainstalowaniu czujników prędkości i kierunku wiatru, zakończono modernizację komponentów stacji pogodowej.

Następnie około godziny 12:30 wspięli się na szczyt na wysokości 8848,86 metrów oraz pobrali próbki lodu i śniegu, które posłużą do obserwacji i badań zanieczyszczeń powietrza.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *