Filipiny dołączają do Regionalnego Kompleksowego Partnerstwa Gospodarczego (RCEP)

2 czerwca jest ważnym dniem dla filipińskich przedsiębiorstw. Dziś kraj dołącza do grupy państw, gdzie obowiązuje Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Gospodarcze (RCEP), które umożliwia udział w największej na świecie umowie o wolnym handlu (FTA).

Filipiński sekretarz ds. Handlu i przemysłu Alfredo Pascual opisał umowę RCEP jako „nowoczesne, kompleksowe, wysokiej jakości i wzajemnie korzystne partnerstwo gospodarcze”.

Sekretarz powiedział, że Filipiny zapewniły sobie lepszy dostęp do rynku dla kluczowych produktów, takich jak konserwowane ananasy, durian, czekolada i zestawy przewodów zapłonowych.

„Postrzegamy RCEP jako klucz do wzrostu gospodarczego, sprzyjającego włączeniu społecznemu, nie tylko na Filipinach, ale w ramach ASEAN” – powiedział.

Badanie przeprowadzone przez Philippine Institute for Development Studies oszacowało, że dzięki udziałowi w RCEP PKB Filipin wzrośnie o 2,02 procent.

Umowa RCEP została podpisana w listopadzie 2020 r. Weszła w życie 1 stycznia 2022 r. dla Chin i dziewięciu innych krajów. Pozostali sygnatariusze realizowali umowę handlową w kolejnych miesiącach po ratyfikacji. Filipiny są ostatnim krajem, który ratyfikował umowę o wolnym handlu, ułatwiającą dostęp do rynku obejmującego 10 członków ASEAN, Chiny, Japonię, Koreę Południową, Australię i Nową Zelandię.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *