Hrabstwo Hua’an rekrutuje muzyków z całego świata do promowania kultury Tulou

W subtropikalnych górach południowo-wschodniej chińskiej prowincji Fujian, pośród pól herbaty, tytoniu i ryżu oraz sosnowych i bambusowych lasów, znajduje się seria gigantycznych wielopiętrowych domów zbudowanych z drewna i ufortyfikowanych ścianami z błota.

Te masywne domy komunalne, zbudowane między XIII a XX wiekiem, powstały zgodnie z zasadami feng shui.

Poznajcie Tulou

Tulou to ogólna nazwa wielopiętrowych, zazwyczaj obronnych budynków z ubitej ziemi. Przeznaczone do zamieszkiwania przez kilkadziesiąt rodzin, członków jednego rodu, stanowią istotny element architektury Hakków. Wznoszone od XII w., tulou występowały w wielu odmianach, a najbardziej znane są okrągłe tulou z Fujianu, nazywane Fujian Tulou.

Na przestrzeni dziejów ich mieszkańcami byli migranci z południowych Chin, którzy wywodzili się z ziem sąsiadujących z Żółtą Rzeką.

Hrabstwo Hua’an w prowincji Fujian 25 czerwca rozpoczęło rekrutację muzyków z całego świata, zainteresowanych promowaniem kultury Tulou.

Kampania została zainaugurowana podczas targów tematycznych związanych z promocją kulturalną i turystyczną hrabstwa Hua’an.

Rekrutując profesjonalnych muzyków, zespoły i wykonawców do tworzenia i prezentowania muzyki lub tańca, które interpretują kulturę Tulou, hrabstwo zamierza zorganizować serię wydarzeń, w tym festiwal sztuki i kultury Tulou, a także wystawy, koncerty i festiwale muzyczne prezentujące muzykę Tulou.

Za pomocą tych środków hrabstwo planuje zwiększyć uznanie i docenienie sztuki i dziedzictwa kulturowego Tulou na poziomie globalnym

Mieszkania inne niż wszystkie

Ściany tulou mają do pięciu stóp grubości i sięgają 60 stóp wysokości. Elementy obronne obejmują żelazne bramy, podziemne tunele ewakuacyjne, okna-świetliki, dachy pokryte dachówką, studnie oraz miejsce na rezerwowe zapasy zboża i żywego inwentarza, na wypadek długotrwałego konfliktu. Budynki, zwykle trzy- lub czteropiętrowe, mają symetryczny kształt.

Słowo „tulou” oznacza po chińsku „budowlę ziemną”, jednak materiały budowlane to coś   więcej niż tylko z błota. Fundamenty konstrukcji składają się z lokalnych kamieni rzecznych, a ściany z drobnego mułu osadowego, pochodzącego z pól ryżowych. Błoto wzmocniono rozsypanym bambusem, zmieszano z piaskiem i wapnem, a następnie ubito.

Chociaż mają podobny układ, każdy tulou jest wyjątkowy. Budynek Yuchang, zbudowany w 1308 roku, jest najstarszy i najwyższy. Earthen jest największym prostokątnym budynkiem o powierzchni ponad 3000 metrów kwadratowych, z kolei budynek Chengqi jest najbardziej masywny i ma około 400 pokoi.

Chociaż tulou są otwarte dla zwiedzających, wciąż mieszkają w nich ludzie — wielu z nich pochodzi z tego samego klanu. Życie we wspólnocie jest integralną częścią tych wiosek, podobnie jak równość. Każdy z pokoi ma identyczny wystrój. Konstrukcja z zamkniętą ścianą sprzyja interakcji społecznej. Chociaż poszczególne rodziny mają swoje własne sekcje, mieszkańcy gromadzą się na dziedzińcu podczas ceremonii, takich jak kult przodków i śluby.

Budowle, które kiedyś mieściły tysiące ludzi, są teraz domem dla kilkudziesięciu stałych mieszkańców, w większości starszych. W 2008 roku 46 tulou (o wiele więcej jest rozsianych po całym regionie) otrzymało status światowego dziedzictwa UNESCO.


BRInfo

Komentarze do “Hrabstwo Hua’an rekrutuje muzyków z całego świata do promowania kultury Tulou

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *