Region autonomiczny Ningxia – nowy kierunek polskiego eksportu

16 czerwca w warszawskim hotelu Mercure, odbyło się spotkanie poświęcone nawiązaniu współpracy pomiędzy przedsiębiorcami z Polski a przedstawicielami dużych firm z sektora wydobywczego, metalurgicznego i spożywczego z Ningxia.

Konferencja rozpoczęła się przemówieniem przedstawiciela ambasady Chin w Polsce, pana Xu Xiaofenga, następnie głos zabrała przewodnicząca delegacji, pani Yang Jin, która szeroko omówiła możliwości sektora spożywczego w regionie, opierając się głównie na produkcji nasion goji.

Przedmiotem dalszych prezentacji i rozmów był zarówno import, jak i eksport produktów i usług z obu krajów.

Bezpośrednie spotkania przedsiębiorców, wzajemna wymiana i prezentacje B2B są najefektywniejszymi sposobami pozyskania nowych partnerów handlowych. Podczas dzisiejszej konferencji nawiązano wiele nowych relacji biznesowych, które mają szanse zaowocować kontraktami.  

Region autonomiczny Ningxia graniczy z prowincjami Shaanxi, Gansu oraz Mongolią Wewnętrzną. Przez jego terytorium przepływa Żółta Rzeka, a większość obszaru ma charakter pustynny lub półpustynny.

W zeszłym roku region odnotował gwałtowny wzrost handlu z Bliskim Wschodem, gdzie wolumen handlu osiągnął 970 milionów juanów (około 138,8 miliona dolarów amerykańskich). To oznacza 72-procentowy wzrost rok do roku. W tym samym czasie eksport osiągnął 920 milionów juanów, co oznacza wzrost o 70,3 procent.

Handel z Turcją, Izraelem i Egiptem – trzema największymi partnerami handlowymi Ningxia na Bliskim Wschodzie – wzrósł odpowiednio do 520 milionów, 140 milionów i 110 milionów juanów.

Główną siłą handlu zagranicznego regionu są prywatne przedsiębiorstwa. Wielkość importu i eksportu prywatnych przedsiębiorstw w Ningxia osiągnęła w ubiegłym roku ponad 12,23 miliarda juanów, co oznacza wzrost o 72,7 procent.

W tym roku region stawia na Europę Centralną i Wschodnią, poszukując nowych kanałów zakupu i zbytu.

Ningxia Hui Autonomous Region (Ningxia) to jedna z piętnastu regionów autonomicznych w Chinach, zamieszkana głównie przez grupę etniczną Hui.

Według danych z 2020 roku, populacja Ningxia wynosiła około 6,6 miliona osób.

Ningxia jest jednym z mniejszych regionów autonomicznych Chin, jednak od lat doświadcza dynamicznego wzrostu gospodarczego.

Główne sektory gospodarki Ningxia

Ningxia jest jednym z głównych producentów energii wiatrowej w Chinach. Posiada znaczne zasoby wiatru i inwestuje w rozwój farm wiatrowych.

Region posiada również złoża węgla, które stanowią ważne źródło energii dla lokalnej i ogólnokrajowej gospodarki.

Pomimo surowego klimatu i ograniczonych zasobów wodnych, rolnictwo odgrywa ważną rolę w gospodarce Ningxia. Region słynie z produkcji winogron, które są wykorzystywane do produkcji wina.

Ningxia ma również prężnie rozwijający się sektor turystyczny. Region oferuje atrakcje takie jak Wielki Mur Chiński, piękne krajobrazy pustyni i ważne miejsca kultu religijnego dla społeczności Hui.

Rząd chiński stale inwestuje w rozwój infrastruktury w regionie Ningxia, w tym w budowę nowych dróg, sieci transportowej, szpitali i szkół.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *