CEIS publikuje raport o współpracy gospodarczo-handlowej w ramach BRI w latach 2013-2022

Chiński Serwis Informacji Gospodarczej (CEIS) opublikowało raport na temat współpracy gospodarczej i handlowej w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI) w latach 2013-2022.

CEIS jest głównym organem odpowiedzialnym za zintegrowane zarządzanie i działanie informacji gospodarczych agencji informacyjnej Xinhua, a raport jest opracowywany przez zespół Xinhua Silk Road w ramach CEIS. Xinhua Silk Road to platforma usług informacyjnych, która obsługuje globalnych uczestników Inicjatywy Pasa i Szlaku poprzez pełnowymiarowe i kompleksowe relacje z wiadomościami, produkty informacyjne, doradztwo oraz usługi think tanków od czasu jej uruchomienia w 2015 roku.

Raport przedstawia współpracę handlową i gospodarczą między Chinami a krajami Pasa i Szlaku od czasu propozycji Inicjatywy Pasa i Szlaku, oferuje również wgląd w perspektywy współpracy handlowej i gospodarczej w ramach BRI.

Według raportu, od roku 2013 do roku 2022 handel towarami Chin z krajami Pasa i Szlaku wzrósł z 1,04 biliona dolarów do 2,07 biliona dolarów, a skumulowana wartość handlu w ciągu ostatnich 10 lat osiągnęła 13 bilionów dolarów, rejestrując średnie roczne tempo wzrostu na poziomie 7,1 proc., przy wzroście udziału Chin w całkowitym handlu towarami z 25 proc. do 32,8 proc.

Chiny i kraje Pasa i Szlaku wspólnie wykorzystały możliwości rozwoju cyfrowego i inteligentnego oraz aktywnie promowały rozwój nowych form biznesu i modeli reprezentowanych przez duże zbiory danych i transgraniczny e-commerce, czytamy w raporcie, zauważając, że od 2016 r. do 2022 r. skala transgranicznych transakcji e-commerce między Chinami a krajami Pasa i Szlaku wzrosła ponad 127-krotnie, przy czym import ponad 10-krotnie, a eksport ponad 140-krotnie.

Zauważa również, że według bazy danych fDi Markets, od 2013 do 2022 roku, łączne bezpośrednie inwestycje Chin w krajach Pasa i Szlaku osiągnęły 317,44 miliardów dolarów amerykańskich, przy łącznej liczbie zarejestrowanych projektów inwestycyjnych 1867, oraz że w ciągu ostatnich 10 lat, bezpośrednie inwestycje Chin stworzyły 746 000 miejsc pracy w krajach Pasa i Szlaku.

Do końca 2022 roku chińskie przedsiębiorstwa zainwestowały łącznie 397,9 miliarda juanów w strefy współpracy zbudowane w krajach i regionach Pasa i Szlaku, tworząc lokalnie 421 000 miejsc pracy, a wśród głównych parków zagranicznych zbudowanych przez chińskie przedsiębiorstwa wylicza się chińsko-białoruski park przemysłowy Great Stone, tajsko-chiński obszar przemysłowy Rayong, indonezyjski park przemysłowy PT Morowali, specjalną strefę ekonomiczną Sihanoukville w Kambodży, chińsko-egipską strefę współpracy gospodarczej i handlowej TEDA Suez oraz chińsko -etiopską Eastern Industry Zone.

W przyszłości Chiny wraz z krajami Pasa i Szlaku planują nadal pogłębiać poziom wzajemnych połączeń w różnych dziedzinach i kontynuować współpracę innowacyjną we wszystkich aspektach, wspólnie promując wysokiej jakości rozwój Pasa i Szlaku, wskazuje raport.

Pełna wersja raportu jest do pobrania poniżej.

Kliknij https://en.imsilkroad.com/login, aby zarejestrować konto i zalogować się do bazy danych Xinhua Silk Road, a następnie możesz uzyskać pełny raport w naszej sekcji „Raporty-Raporty specjalne” (patrz konkretny proces zakupu, jak poniżej). Od teraz do 31 lipca możesz otrzymać pełny raport za jedyne 19,9 USD. Od 1 sierpnia cena wyniesie 100 USD.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *