Chińscy turyści pobudzą turystykę Malezji

Ekonomiści z Malezji przewidzieli potencjalny wzrost liczby chińskich turystów, który może pobudzić branżę turystyczną tego kraju.

PublicInvest Research w swoim ostatnim raporcie przedstawił, że Chiny przyczynią się do ożywienia światowego przemysłu turystycznego, w tym Malezji.

Według firmy badawczej, odrodzenie chińskiej turystyki będzie istotnym pozytywnym czynnikiem dla regionu ASEAN, aczkolwiek ze stopniową trajektorią ożywienia.

Warto zauważyć, że łączna liczba turystów odwiedzających kraje ASEAN nie przekroczyła jeszcze poziomów sprzed pandemii.

Chociaż sam chiński rząd aktywnie zachęcał do turystyki, ośrodek badawczy zauważył, że spore zaległości w odnawianiu paszportów i wiz wymagają znacznej ilości czasu na ich usunięcie.

Eksperci przewidują, że przyjazdy turystów mogą przekroczyć poprzedni szczyt odnotowany w 2019 r. co najmniej do pierwszej połowy 2024 r.

Wpływy turystyczne Malezji w 2022 roku wyniosły 28,2 miliarda ringgitów (6,05 miliarda dolarów amerykańskich), w porównaniu z 86,1 miliarda ringgitów w 2019 roku. Rząd Malezji wyznaczył ambitny cel, jakim jest przyciągnięcie w tym roku 16,1 miliona turystów, co oznacza zauważalny 60-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem wcześniejszym, mając na celu wygenerowanie 49,2 miliarda ringgitów (10,55 miliarda dolarów amerykańskich) wpływów turystycznych.

Hong Leong Investment Bank Research w swoim ostatnim raporcie również postrzega Chiny jako kluczowy składnik turystycznej mikstury Malezji.

„Chińczycy są nie tylko ważni pod względem liczby turystów w Malezji, ale są także „turystami o wysokiej wartości” – powiedział.

Przed pandemią Chiny były trzecim co do wielkości źródłem turystów do Malezji, po Singapurze i Indonezji.

Jednak pod względem udziału w dochodach turystycznych Chiny plasują się wyżej, na drugim miejscu, ze względu na ich większą siłę nabywczą.

W latach 2017-2019 typowy chiński turysta wydawał w Malezji od 661 do 768 ringgitów dziennie, czyli o 19 do 72 procent więcej niż przeciętny turysta.

Stwierdzono, że zyski z ponownego otwarcia Chin mogą zapewnić dalszy impuls gospodarce.

Malezyjskie Stowarzyszenie Biur Podróży (MATTA) stwierdziło w oświadczeniu, że przegląd obecnych procedur dotyczących obsługi podróżnych ze statusem Not To Land (NTL) ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania nadużyciom, ponieważ Malezja przygotowuje się do przyjęcia większej liczby międzynarodowych turystów.

Prezydent MATTA Tan Kok Liang powiedział, że konieczne jest, aby rząd zrobił wszystko, co w jego mocy, aby poprawić wizerunek Malezji jako bezpiecznego i atrakcyjnego miejsca turystycznego, poprzez wyeliminowanie korupcji na wszystkich poziomach na międzynarodowym lotnisku w Kuala Lumpur (KLIA).

Premier Malezji Anwar Ibrahim odwiedził w niedzielę KLIA, aby upewnić się, że Królewski Departament Celny Malezji (JKDM) i Departament Imigracyjny (JIM) są pod kontrolą.

Według malezyjskiej oficjalnej agencji informacyjnej Bernama, Anwar powiedział, że rząd zbada środki mające na celu poprawę stanu departamentów.


BRInfo

Komentarze do “Chińscy turyści pobudzą turystykę Malezji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *