Chiński minister obrony apeluje o zacieśnienie współpracy chińsko-afrykańskiej

Chiński radca stanu i minister obrony narodowej Li Shangfu zachęca Chiny i Afrykę do wspólnych wysiłków na rzecz zacieśnienia współpracy i ochrony globalnego bezpieczeństwa.

Wygłaszając przemówienie programowe na sesji plenarnej trzeciego Forum Pokoju i Bezpieczeństwa Chiny-Afryka, które miało miejsce 29 sierpnia w Pekinie, Li zauważył, że ludzkość stoi przed bezprecedensowymi wyzwaniami, a rozwój globalny wkracza w nową fazę niestabilności i transformacji.

Powiedział, że Chiny są skłonne połączyć siły z Afryką, aby stawić czoła wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem oraz chronić międzynarodową równość i sprawiedliwość, zapewniając w ten sposób większą pewność i stabilność światu.

Chiny i Afryka powinny zintensyfikować komunikację strategiczną i pragmatyczną współpracę oraz poprawić jakość i efektywność swojej współpracy w zakresie bezpieczeństwa, wnosząc w ten sposób większy wkład w utrzymanie bezpieczeństwa regionalnego i globalnego, powiedział Li.

W forum wzięło udział ponad 100 przedstawicieli Unii Afrykańskiej (UA) i prawie 50 krajów afrykańskich. Podczas sesji podjęto tematy takie jak pokój i bezpieczeństwo, bezpieczeństwo morskie oraz sytuacja antyterrorystyczna w Afryce.

Tego samego dnia Li spotkał się z przywódcami obrony Senegalu, Komorów, Republiki Konga, Kamerunu, Ghany, Zambii, Sudanu Południowego, Gambii, Mauretanii i Ugandy.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *