Herbaciane ceremonie. Celebracja piękna natury

Ceremonia parzenia herbaty w Chinach jest bogatą tradycją, która sięga tysięcy lat wstecz i stanowi ważny element chińskiej kultury. Ceremonie te różnią się w zależności od regionu i stylu, ale wspólnym elementem jest szacunek i podkreślanie piękna herbaty oraz sztuki picia herbaty.

Najbardziej znana i rozpowszechniona ceremonia herbaty w Chinach to Gongfu Cha. Nazwa „Gongfu” oznacza dosłownie „umiejętność” lub „wysiłek”, co odzwierciedla precyzję i wirtuozerię, jaką trzeba wykazać podczas parzenia herbaty. Ceremonia ta wywodzi się z prowincji Fujian i jest szczególnie popularna na południu Chin.

Podczas ceremonii Gongfu Cha używa się zazwyczaj chińskiej ceramiki, takiej jak Yixing teapots (gliniane imbryki) lub Gaiwan (małe kubki z pokrywką). Wybór herbaty odgrywa kluczową rolę i zazwyczaj wybierane są wysokiej jakości herbaty, takie jak Oolong, Puerh, czy też Wulong. Herbaty te są znane ze swojego bogatego smaku i aromatu, dlatego też są cenione przez miłośników herbaty.

Ceremonia rozpoczyna się od ogrzania naczyń i kubków, aby zachować odpowiednią temperaturę podczas zaparzania. Następnie, herbata jest starannie ważona i umieszczana w imbryku lub Gaiwanie. Główną sztuką jest prawidłowy czas zaparzania, aby wyciągnąć z herbaty najpełniejszy smak i aromat. Sposób picia herbaty jest równie istotne, gdyż zachowanie odpowiedniej etykiety podczas picia świadczy o szacunku do herbaty i gospodarza.

W ceremonii Gongfu Cha uwzględnia się również estetykę i wrażliwość na piękno natury. Często używa się ozdobnych naczyń, eleganckich podstawek pod herbatę oraz stolika, na którym odbywa się ceremonia. Również sam rytuał podawania herbaty jest starannie przemyślany i odzwierciedla wielowiekową chińską tradycję.

Warto podkreślić, że oprócz Gongfu Cha istnieją także inne regionalne i lokalne ceremonie herbaty w Chinach. W każdym przypadku ceremonia ta jest jednym z kluczowych sposobów na celebrację piękna natury, szacunek dla kultury i umiejętność cieszenia się herbatą w sposób pełen radości i spokoju.

Pu-erh – najstarsza herbata świata

Herbata Pu-erh (pisana również jako Puerh, Pu’er lub Pu-er) to wyjątkowy i odrębny rodzaj herbaty, który pochodzi z prowincji Yunnan w południowo-zachodnich Chinach. Jej nazwa pochodzi od miasta Pu’er, które historycznie służyło jako punkt handlowy herbaty produkowanej w okolicznych regionach. Herbata Pu-erh ma długą historię, sięgającą ponad 1500 lat, co czyni ją jedną z najstarszych i najbardziej szanowanych herbat na świecie.

Istnieją dwa główne rodzaje herbaty Pu-erh:

Surowy Pu-erh (Sheng Pu-erh)

Surowy Pu-erh to rodzaj herbaty Pu-erh, która po zebraniu podlega minimalnej obróbce. Liście są prażone na patelni lub suszone na słońcu, aby zatrzymać utlenianie. Herbata jest następnie prasowana w różne kształty, takie jak ciastka (bing cha), cegły lub tuo cha (w kształcie ptasiego gniazda). Raw Pu-erh ma świeży i żywy smak z kwiatowymi i trawiastymi nutami. Z czasem i odpowiednim przechowywaniem ulega naturalnej fermentacji, w wyniku czego uzyskuje złożone i łagodne smaki. Ten proces dojrzewania może trwać przez dziesięciolecia, a niektóre herbaty Pu-erh są bardzo poszukiwane i cenne ze względu na swój potencjał starzenia.

Dojrzały Pu-erh (Shou Pu-erh)

Dojrzały Pu-erh, znany również jako gotowany lub sfermentowany Pu-erh, to nowoczesny wynalazek z połowy XX wieku. Został opracowany w celu symulacji właściwości dojrzewania surowego Pu-erh w krótszym czasie. Liście przechodzą unikalny proces układania na mokro, w którym są układane w stosy, nawilżane i wielokrotnie obracane, aby wspomóc fermentację. Ten proces powoduje przyciemnienie liści i daje herbatę o gładkim, ziemistym, a czasem słodkim smaku. Dojrzały Pu-erh jest często preferowany przez tych, którzy lubią dojrzały smak Pu-erh bez konieczności czekania przez wiele lat.

Herbata Pu-erh jest wysoko ceniona ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne. Uważa się, że pomaga w trawieniu, wspomaga utratę wagi i obniża poziom cholesterolu. Niektóre badania sugerują, że unikalny skład mikrobiologiczny herbaty Pu-erh, będący wynikiem procesu fermentacji, może przyczyniać się do jej potencjalnych skutków zdrowotnych.

Herbatę Pu-erh często parzy się metodą Gongfu Cha, z krótkimi czasami parzenia i wielokrotnymi naparami. Liście herbaty można parzyć wielokrotnie, a każdy napar może wydobyć inny smak i aromat.

Kolekcjonowanie i docenianie herbaty Pu-erh stało się popularnym hobby wśród entuzjastów herbaty, a dojrzałe herbaty Pu-erh są często uważane za cenne i poszukiwane przez kolekcjonerów. Autentyczna herbata Pu-erh może być doskonałą inwestycją ze względu na jej potencjał starzenia i rosnące zapotrzebowanie wśród koneserów herbaty na całym świecie. Jednak ważne jest, aby pozyskiwać herbatę Pu-erh od renomowanych sprzedawców, aby zapewnić jej autentyczność i jakość.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *