Pekin – Północna Stolica

Historia Pekinu, stolicy Chińskiej Republiki Ludowej, jest długa i bogata. Miasto to, znane także jako Beijing, jest jednym z najstarszych miast na świecie.

Pierwsze osiedla w okolicach dzisiejszego Pekinu datuje się na ponad 3000 lat p.n.e. Już w III tysiącleciu p.n.e. istniała tu prymitywna osada. W okresie od XV do XII wieku p.n.e. tereny te były zamieszkane przez plemiona o nazwie Yan i Ji. W następnych wiekach te tereny były pod wpływem różnych dynastii chińskich.

Pekin stał się stolicą w okresie dynastii Jin (1115-1234), za czasów rządów Mongołów., jednak prawdziwy rozwój miasta nastąpił w okresie dynastii Ming (1368-1644). W 1421 roku cesarz Yongle przeniósł stolicę z Nankinu do Pekinu i założył Zakazane Miasto, czyli Cesarski Pałac. Wtedy to Pekin stał się ośrodkiem politycznym, kulturalnym i handlowym.

W XVII wieku dynastia Ming upadła, a nowa dynastia Qing (1644-1912) przejęła władzę. Pekin kontynuował swoją rolę jako stolica państwa. W ciągu tego okresu miasto odgrywało kluczową rolę w chińskiej historii, będąc centrum kultury i władzy.

W XIX wieku, w wyniku I wojny opiumowej (1839-1842) i II wojny opiumowej (1856-1860), Pekin został najechany przez wojska brytyjsko-francuskie i spustoszony. W 1911 roku miała miejsce Xinhai, czyli rewolucja obalenia dynastii Qing, która zakończyła 2000-letnią historię monarchii w Chinach.

W okresie powojennym, po upadku cesarstwa Pekin nadal pozostawał stolicą. W 1949 roku zwycięstwo Komunistycznej Partii Chin w chińskiej wojnie domowej ostatecznie umocniło Pekin jako stolicę ChRL. W tym czasie miasto doświadczyło szybkiego wzrostu i modernizacji.

Współcześnie Pekin jest jednym z najważniejszych miast na świecie, a także jednym z największych ośrodków kultury, handlu, technologii i polityki w Azji.

Jednym z najważniejszych symboli miasta jest historyczny kompleks budynków znany jako Zakazane Miasto, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pekin jest także znanym centrum turystycznym, przyciągającym odwiedzających z całego świata, którzy chcą odkryć jego długą i fascynującą historię.

Nazwa Pekin, którego oficjalna nazwa to Beijing (北京), oznacza dosłownie „Północna Stolica”. Jest to odpowiednie, ponieważ w starożytnych czasach miasto było stolicą dynastii Jin, Yuan, Ming i Qing.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *