Nowe, elastyczne formy zatrudnienia cieszą się w Chinach rosnącym powodzeniem

W związku z szybkim rozwojem chińskiej gospodarki cyfrowej i platform, w kraju nastąpił znaczny wzrost liczby nowych, elastycznych form zatrudnienia.

Liczba pracowników objętych nowymi formami zatrudnienia w pierwszym kwartale 2023 roku stanowiła 19,1 proc. wszystkich pracowników, w porównaniu z 13,8 proc. w tym samym okresie 2020 roku.

W pierwszym kwartale 2023 r. 23,2 proc. wszystkich osób poszukujących pracy chciało mieć elastyczne zatrudnienie. Jak wynika z raportu, liczba ta wzrosła z 18,6 procent w pierwszym kwartale 2020 roku.

Nowe, elastyczne stanowiska pracy są podzielone na kategorie w ośmiu obszarach, w tym w handlu elektronicznym, dostawie, usługach life style, usługach opartych na wiedzy, transmisji na żywo i kierowcach oferujących wspólne przejazdy.

Takie oferty pracy można znaleźć głównie w transporcie, logistyce, magazynowaniu, kulturze, mediach, rozrywce i sporcie. Elastyczne formy zatrudnienia są preferowane przez kobiety, ludzi młodych i osoby nieposiadające doświadczenia zawodowego.

Z kolei nowe, elastyczne miejsca pracy oferują lepsze wynagrodzenie w porównaniu z tradycyjnym zatrudnieniem, jednak poziom opieki społecznej jest niższy.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *