Bułgaria – Chiny. Współpraca w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku

Z okazji 10. rocznicy powstania Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI) w Sofii odbyła się międzynarodowa konferencja, poświęcona współpracy między Europą a Chinami.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 120 uczestników z 20 krajów.

„Organizacja takich forów w naszym kraju, w których biorą udział eksperci z różnych dziedzin pokazuje, że Bułgaria może być strategiczną lokalizacją dla chińskiego biznesu” – powiedział w liście do uczestników konferencji prezydent Bułgarii Rumen Radew.

„Jestem przekonany, że przy silnej woli politycznej i energii, Bułgaria będzie w stanie wykorzystać możliwości, jakie oferuje Inicjatywa Pasa i Szlaku” – powiedział Radew.

Z kolei Deng Li, sekretarz generalny Sekretariatu Współpracy Między Chinami a Krajami Europy Środkowo-Wschodniej i wiceminister spraw zagranicznych Chin, stwierdził, że BRI nie tylko wniosła „chińską mądrość” do pokojowego rozwoju świata, ale także zaoferowała chińskie rozwiązania w zakresie promowania współpracy między krajami, w której wygrywają obie strony.

W ciągu ostatniej dekady, kierując się zasadą szerokich konsultacji, wspólnego wkładu i wspólnych korzyści, BRI pozostawała wierna wizji otwartej, ekologicznej i czystej współpracy oraz realizowała cel, jakim jest zrównoważony rozwój o wysokich standardach i skupiony na ludziach – powiedział Deng.

Ambasador Chin w Bułgarii Dong Xiaojun zauważył, że BRI „pochodzi z Chin, ale należy do świata”.

Rosica Kirowa, wiceprzewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Bułgarii, powiedziała, że jej kraj i Unia Europejska potrzebują solidnego, stabilnego i szanowanego partnera, takiego jak Chiny, zwłaszcza aby zachować pokój na świecie.

Należy wspierać wszelkie inicjatywy, które umożliwią pogłębienie stosunków między Chinami a Bułgarią – stwierdziła Kirowa.

Nikołaj Pawłow, wiceminister gospodarki i przemysłu Bułgarii zapewnił, że bułgarski rząd przywiązuje dużą wagę do współpracy z Chinami. „Dla nas rozwój dwustronnych powiązań handlowych i gospodarczych jest priorytetem” – powiedział.

„Zapraszamy chińskie firmy, które są zainteresowane wejściem na rynek UE i utworzeniem swoich baz produkcyjnych i centrów rozwoju w Bułgarii” – powiedział.

Zahari Zahariev, przewodniczący Bułgarskiego Krajowego Stowarzyszenia na rzecz Pasa i Szlaku, powiedział, że temat konferencji był złożony i obszerny. Stwierdził on, że w ciągu ostatniej dekady BRI poczyniło wiele kamieni milowych w światowym rozwoju.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *