Hot pot – kociołek rozmaitości, który doczekał się swojego festiwalu

Kociołek hot pot, często nazywany po prostu „kociołkiem” lub „hot pot”, to popularne danie kuchni azjatyckiej, które skupia się na gotowaniu różnych składników w aromatycznym bulionie bezpośrednio na stole. Ten sposób jedzenia jest bardzo popularny w Chinach, zarówno podczas domowych biesiad, jak i w restauracjach, a jego smak i składniki mogą się różnić w zależności od regionu Chin.

Jest to wspaniała opcja na wspólne posiłki, zwłaszcza w okresie chłodniejszym, ponieważ jedzenie gorącej, najczęściej pikantnej potrawy pomaga się rozgrzać.

Składniki hot pot są zazwyczaj świeże i różnorodne. Obejmują mięso (np. wołowinę, kurczaka, krewetki), warzywa (np. szpinak, kapustę, grzyby), makarony, tofu, ryby i wiele innych.

Do hot pot często podaje się różne sosy, które biesiadnicy mogą wybierać i mieszać według własnych upodobań. Sosy mogą być słodkie, ostre, słone lub kwaśne i stanowią ważny element do doprawienia potrawy.

Danie jest tak popularne, że różnych regionach Chin organizowane są festiwale kulinarne hot pot, gdzie można próbować różnych odmian tego dania, spróbować różnych bulionów, mięs, warzyw i sosów.

Słynny kociołek z Chongqing

W mieście Chongqing trwa właśnie 15. Chiński Festiwal Kultury Hot Pot. Kociołki z Chongqing są znane w całych Chinach a także za granicami Państwa Środka.

Hot pot Chongqing jest znany z intensywnego i ostrygo smaku. Głównym składnikiem odpowiedzialnym za pikantność jest szafranowa papryka, która jest dodawana w dużej ilości do bulionu. Danie może być naprawdę ostre, co sprawia, że jest popularne wśród miłośników pikantnych potraw. Hot pot Chongqing można podzielić na dwa główne rodzaje – „malatang” i „malaxiangguo”. Malatang to rodzaj hot pot, w którym wybiera się składniki, które następnie gotuje się w ostrej zupie. Malaxiangguo to wersja bez bulionu, w której składniki gotuje się w aromatycznym sosie na bazie szafranowej papryki.

Lokalny przysmak podbija świat

Niegdyś popularny miejscowy przysmak, hot pot Chongqing można teraz znaleźć w niemal każdym zakątku miasta i otworzył nowe możliwości biznesowe dla wielu innych branż.

Ten smakowity symbol Chongqing dziś stanowi siłę napędową postępu gospodarki Chongqing. Dane stowarzyszenia Chongqing Hot Pot Association pokazują, że w samym Chongqing znajduje się ponad 32 000 restauracji typu hot pot i ponad 16 000 przedsiębiorstw związanych z hot potami, które łącznie generują roczny dochód w wysokości 60 miliardów juanów. Miasto eksportuje rocznie około 900 ton bazy do hot potów.

Smak Chongqing podbija także coraz większą liczbę zagranicznych smakoszy. Stowarzyszenie zauważyło, że na całym świecie istnieje prawie 200 000 restauracji typu hot pot Chongqing, w ponad 20 krajach.

Na festiwalowej wystawie zastawy stołowej Wei Jichen, zastępca dyrektora generalnego Chongqing Jinhao Meinai Products Co., Ltd. powiedział, że połowa zastawy stołowej produkowanej przez firmę jest przeznaczona dla restauracji typu hot pot.

Do produkcji naczyń firma wykorzystuje słomę i skrobię, tworząc przyjazną dla środowiska zastawę stołową, co odpowiada rosnącemu trendowi ekologicznego stylu życia wśród młodych konsumentów.

„Obecnie te ekologiczne produkty stanowią około 30 procent naszej całkowitej produkcji. W ubiegłym roku nasza sprzedaż przekroczyła 200 milionów juanów (około 27,9 miliona dolarów), a w tym roku ma osiągnąć 300 milionów juanów” – stwierdził Wei, zauważając, że ich produkty są również eksportowane do Singapuru, Malezji i wielu innych krajów.

Według najświeższych analiz dla sektora gastronomicznego i nowych sektorów handlu detalicznego, skala chińskiego biznesu hot pot w 2023 roku osiągnie 500 miliardów juanów (około 68 miliardów USD), co będzie stanowić 10 procent całego sektora gastronomicznego w kraju.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *