Chińczycy coraz częściej wybierają własną działalność gospodarczą

Jak wynika z danych opublikowanych przez Państwową Administrację ds. Regulacji Rynku (SAMR), w okresie styczeń-wrzesień powstało w Chinach około 24,81 mln nowych podmiotów gospodarczych, co oznacza wzrost o 12,7 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Ogółem liczba nowych firm wzrosła o 15,4%, a gospodarstw domowych prowadzących działalność na własny rachunek o 11,7%.

Liczba nowych przedsiębiorstw finansowanych z zagranicy wzrosła o 29,3 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, a liczba firm prywatnych wzrosła o 15,3 procent.

Liczby wskazują na poprawę oczekiwań rynku i odbudowę zaufania, stwierdził SAMR, podkreślając, że rynek chiński pozostaje popularnym kierunkiem inwestycji.

Znaczący wzrost liczby rejestracji przedsiębiorstw był spójny we wszystkich obszarach, obejmujących zarówno tradycyjne rolnictwo, jak i nowoczesne usługi. W branżach noclegowej i gastronomicznej, które najbardziej ucierpiały w czasie epidemii Covid-19, odnotowano wzrost rejestracji przedsiębiorstw o ponad 40 proc.

Dzięki szeregowi polityk mających na celu pobudzenie popytu krajowego, budowanie zaufania i wspieranie gospodarki prywatnej, chińskie podmioty gospodarcze odnotowały większą dynamikę wzrostu, stwierdził SAMR, obiecując wzmożenie wysiłków na rzecz stworzenia sprawiedliwego i uporządkowanego otoczenia biznesowego. Na koniec września liczba zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w całym kraju wyniosła 181 mln, co oznacza wzrost o 6,7 proc. w stosunku do końca 2022 r.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *