Oświadczenie klimatyczne USA i Chin – mocny przekaz o współpracy

Porozumienie w sprawie zmian klimatycznych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami to ważny sygnał o współpracy w zakresie egzystencjalnego wyzwania naszych czasów, powiedział Manish Bapna, prezes i dyrektor generalny Rady Obrony Zasobów Naturalnych (NRDC), międzynarodowej organizacji non-profit zajmującej się ochroną środowiska.

Chiny i Stany Zjednoczone opublikowały we wtorek „Oświadczenie Sunnylands w sprawie zacieśnienia współpracy w celu rozwiązania kryzysu klimatycznego”.

Obydwa kraje potwierdziły swoje zaangażowanie we wspólną pracę z innymi krajami na rzecz rozwiązania kryzysu klimatycznego.

„To stwarza podwaliny dla ambicji związanych z globalnymi rozmowami klimatycznymi w Dubaju” – stwierdził Bapna w oświadczeniu.

Oba kraje zgodziły się także zacieśnić współpracę w zakresie transformacji energetyki, zmniejszając emisję metanu i innych gazów cieplarnianych innych niż dwutlenek węgla (CO2), aby wspólnie stawić czoła globalnemu ociepleniu.

Bapna pochwalił zobowiązanie obu krajów do szybkiego zwiększenia w tym dziesięcioleciu wykorzystania energii odnawialnej, wycofywania się z zależności od paliw kopalnych, ograniczenia zanieczyszczenia metanem i wzmocnienia krajowych celów klimatycznych.

Stwierdził, że Stany Zjednoczone i Chiny muszą być liderami w zakresie rozwiązania klimatycznego.

„Porozumienie zapewnia pilne wielostronne zaangażowanie, którego potrzebujemy – i to ani chwili za wcześnie” – dodał.

NRDC z siedzibą w Nowym Jorku wykorzystuje naukę, politykę, prawo i władzę ludzi, aby stawić czoła kryzysowi klimatycznemu, chronić zdrowie publiczne i chronić przyrodę.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *