Współpraca w zakresie zielonych technologii przynosi korzyści partnerom BRI

W oczyszczalni ścieków w gminie Chongqing w południowo-zachodnich Chinach rosną różnorodne rośliny wodne, dzięki czemu wygląda ona jak egzotyczny ogród. Obecność roślin sprawia również, że nieprzyjemne zapachy są stłumione lub całkowicie wyeliminowane.

„Skorzystaliśmy z węgierskiej technologii oczyszczania ścieków opartej na reaktorze łańcuchowym żywności (FCR)” – powiedział Qi Yujiang, dyrektor techniczny oczyszczalni ścieków na jeziorze Caiyun. „FCR wykorzystuje metabolizm mikroorganizmów i roślin wodnych w ekosystemie do rozkładu substancji zanieczyszczających w ściekach”.

Technologia FCR w znacznym stopniu ogranicza emisję zanieczyszczeń z oczyszczalni ścieków, co zmniejsza negatywny wpływ na środowisko w dolnym biegu rzeki Jangcy.

„Zakład został oddany do użytku w maju tego roku i jest to reprezentatywny program chińsko-węgierskiej współpracy naukowo-technologicznej” – powiedziała Mei Huiling, dyrektor Chińsko-Węgierskiego Centrum Transferu Technologii (Chongqing), dodając, że Chiny i Węgry rozwinęła szereg programów współpracy naukowo-technologicznej w kluczowych dziedzinach, takich jak rozwój niskoemisyjny, nowatorskie materiały i medycyna.

„Ekologiczny”, „niskoemisyjny” i „zrównoważony” to słowa kluczowe pierwszej konferencji „Jeden pas i jeden szlak” poświęconej wymianie naukowo-technologicznej, która odbywała się od poniedziałku do wtorku w Chongqing. Celem konferencji było podkreślenie znaczenia ekologii jako charakterystycznego elementu współpracy w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI).

Zgodnie z raportem na temat rozwoju innowacyjnego Jedwabnego Szlaku opublikowanym na konferencji, Chiny we współpracy z ponad 30 krajami uruchomiły Inicjatywę na rzecz Partnerstwa Pasa i Szlaku na rzecz Zielonego Rozwoju i utworzyły Międzynarodową Koalicję na rzecz Zielonego Rozwoju Inicjatywy Pasa i Szlaku z ponad 40 państwami.

Wiele krajów uczestniczących w projekcie BRI również korzysta z chińskiej technologii.

W Uzbekistanie działa technologia produkcyjna PCW do produkcji materiałów chemicznych.

„Nasza niezależnie opracowana technologia wytwarzania acetylenu z gazu ziemnego jest czystsza i niskoemisyjna” – powiedział Xie Quanbing, technik w firmie Sinopec Chongqing SVW Chemical Co., Ltd.

Uzbekistan posiada bogate zasoby gazu ziemnego, ale brakowało mu wiodących technologii jego wykorzystania. Od chwili uruchomienia projekt zmniejszył zależność Uzbekistanu od importu PCW i sody kaustycznej oraz stworzył nowe miejsca pracy, co ma ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego Uzbekistanu. „Dzięki zaawansowanej technologii z Chin wyprodukowaliśmy wiele wysokiej jakości produktów chemicznych. Przynosi to nie tylko korzyści ekonomiczne, ale także sprzyja ekologicznemu rozwojowi naszego przemysłu” – powiedział Kamoliddin Asadov, zastępca dyrektora generalnego kompleksu produkcyjnego PVC.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *