Chiny napędzają globalne działania klimatyczne

Chiny na przestrzeni lat zwiększyły inwestycje w energię odnawialną, dążąc do niskoemisyjnego i ekologicznego rozwoju i dziś są siłą napędową globalnych działań klimatycznych, polegających na pobudzaniu odnawialnych źródeł energii i odpowiednich inwestycjach, powiedział Bertrand Piccard, znany ekolog, założyciel i prezes Fundacji Solar Impulse, podczas trwającej w Dubaju 28. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.

„Potrzebujemy możliwie najtańszej energii odnawialnej w postaci energii słonecznej, wiatrowej, biomasy, biogazu, energii wodnej, energii geotermalnej itd. Muszę powiedzieć, że bardzo podziwiam pracę chińskich innowatorów i chińskiego przemysłu, aby wyprodukować tę energię na tak niskim poziomie cenowym” – powiedział ekolog.

„Istnieje pilna potrzeba klimatyczna, która łączy się z koniecznością ekonomiczną, aby działać efektywnie. Mamy wszystkie rozwiązania, których potrzebujemy, aby stać się wydajnymi i ograniczyć ilość odpadów w każdym sektorze” – powiedział.

Piccard sam jest także poszukiwaczem przygód. W 1999 roku, wraz z Brianem Jonesem jako pierwszy wykonał nieprzerwany lot balonem dookoła świata.

Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska przyznał mu w 2012 r. tytuł Mistrza Ziemi.

W 2016 roku Piccard i drugi pilot Andre Borschberg odbyli pierwszy w historii lot samolotem zasilanym energią słoneczną Solar Impulse.

„Moim celem jest tak naprawdę posiadanie taniej energii, czystej dla świata. To jedyny sposób na uratowanie świata” – powiedział, chwaląc wysiłki Chin w tym zakresie.

Trzy lata temu Chiny ogłosiły na 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ swoje zobowiązanie do osiągnięcia szczytowej emisji CO2 przed 2030 r. i osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla przed 2060 r.

Jeśli chodzi o globalne działania klimatyczne, Piccard powiedział, że najwyższym priorytetem będzie utworzenie funduszu na rzecz efektywności skupiającego inwestorów rozumiejących, że „efektywność się opłaca”.

„Obecnie mamy 1600 opłacalnych ekonomicznie rozwiązań w zakresie działań klimatycznych i ochrony środowiska” – Piccard powiedział o swojej fundacji, której zadaniem jest identyfikowanie rozwiązań pozwalających lepiej chronić środowisko w sposób opłacalny finansowo.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *