Mieszkańcy Nowego Jorku poznają tradycje i kulturę Chin

Muzeum Sztuki w Nowym Jorku zorganizowało uroczyste obchody przypadającego na 10 lutego Chińskiego Nowego Roku. Wydarzenie, dedykowane głównie dzieciom oraz ich rodzicom, było niezwykłą okazją do zapoznania się z niematerialnym dziedzictwem kulturowym Chin.

Tradycyjne chińskie drzeworyty, taniec smoka czy pokazy chińskiej kaligrafii czy warsztaty rzemieślników z Centrum Kultury Prowincji Zhejiang, wszystko to spotkało się z ogromnym zainteresowaniem i podziwem odwiedzających. 

Tradycyjny chiński druk drzeworytniczy sięga czasów dynastii Tang i składa się z czterech głównych etapów i około 30 skomplikowanych procedur.

Ruan Jing, dyrektor Centrum Kultury Prowincji Zhejiang, wyraził radość z faktu, że amerykańskie dzieci miały możliwość bezpośredniego kontaktu z tą starożytną techniką drukowania.

„Wierzymy, że występ na żywo w tym miejscu zapewnił lokalnym rodzinom pełniejsze poczucie tradycji chińskiego Nowego Roku” – powiedział Ruan.

Metropolitarne Muzeum Sztuki w Nowym Jorku zorganizowało obchody Chińskiego Nowego Roku już szósty raz z rzędu. Heidi Holder, dyrektor ds. edukacji powiedziała, że muzeum stało się ulubionym miejscem tych, którzy chcą świętować Księżycowy Nowy Rok w USA. W zeszłym roku było tu 18 000 osób.

Zgodził się z tym Peter Lin, puzonista i lider chińskiej grupy AAPI Jazz Collective.

„Staramy się przybliżyć naszą kulturę nowej publiczności, zwłaszcza w sposób, w jaki jeszcze jej nie słyszeli. Jest to dla nich swego rodzaju punkt wyjścia, aby dowiedzieć się więcej o naszej kulturze i nie ma lepszego sposobu, moim zdaniem niż poprzez muzykę” – powiedział Lin.

Zgodnie z kalendarzem księżycowym Chiński Nowy Rok 2024 będzie należał do Smoka.

W związku z tym Muzeum przygotowało także wystawę prezentującą ponad dwa tuziny postaci smoków.

Prace te, wykorzystujące różne nośniki, ilustrują znaczenie smoka jako symbolu władzy cesarskiej, siły rozpraszającej złe wpływy i życzliwego bóstwa przynoszącego pomyślny deszcz. Szczególną uwagę odwiedzających zwrócił jadeitowy wisiorek z III wieku p.n.e., lustro z brązu z VII wieku i masywny szesnastowieczny wazon z niebiesko-białej porcelany.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *