Strefa ekonomiczna w Kambodży odnotowuje 38,3-procentowy wzrost handlu

Wartość importu i eksportu przechodzącego przez Specjalną Strefę Ekonomiczną Sihanoukville (SSSE) w Kambodży, w pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku osiągnęła 628 milionów dolarów, co oznacza wzrost o 38,3 procent w porównaniu z tym samym okresem 2023 roku.

SSSE, której założycielami są wspólnie inwestorzy z Chin i Kambodży, jest sztandarowym projektem chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI).

„Wzrost wskazuje, że SSSE jest jednym z kluczowych katalizatorów rozwoju Kambodży” – czytamy w komunikacie prasowym.

Od początku 2024 r. w SSSE o powierzchni 11 km2, powstało osiem nowych przedsiębiorstw, co zwiększyło dotychczasową liczbę przedsiębiorstw w strefie do 188, które łącznie oferują ponad 30 000 miejsc pracy.

Neak Chandarith, dyrektor Morskiego Centrum Badań Jedwabnego Szlaku w Kambodży XXI wieku, powiedział w środę, że SSSE jest położona w pobliżu głębokowodnego portu autonomicznego w Sihanoukville, co jest bardzo dogodne dla wymiany handlowej między Kambodżą a resztą świata.

„Ta strefa ekonomiczna przyczyniła się do pobudzenia wzrostu gospodarczego Kambodży i stworzenia wielu miejsc pracy dla miejscowej ludności” – powiedział Xinhua.

„SSSE wraz z innymi sztandarowymi projektami BRI odegrała kluczową rolę, pomagając Kambodży osiągnąć jej ambitne cele, jakim jest stanie się krajem o wyższych średnich dochodach do 2030 r. i krajem o wysokich dochodach do 2050 r.”

Oczekuje się, że utworzona w 2008 r. SSSE w nadchodzących latach będzie obsługiwać do 300 przedsiębiorstw, które mogą stworzyć do 100 000 miejsc pracy dla lokalnej ludności.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *