Zbudowany przez Chiny most na rzece Jur przekazany Sudanowi

Niedawno ukończony most na rzece Jur, znany również jako most Clementa Mboro, został w poniedziałek przekazany rządowi Sudanu Południowego przez ambasadę Chin.

Nowy most, zlokalizowany w zachodnim stanie Bahr el-Ghazal, ma projektowaną długość 240 metrów i szerokość 14 metrów, a jego całkowita rozpiętość wynosi 1480 metrów.

Minister dróg i mostów Simon Mijok Mijak powiedział podczas ceremonii przekazania, która odbyła się w Dżubie, stolicy Sudanu Południowego, że nowoczesny most, budowany od 2021 roku przez chińską firmę Tianyuan Company Limited „będzie symbolem naszej prawdziwej, niewzruszonej przyjaźni między Chinami i Sudanu Południowego.”

Tymczasem zwrócił się do chińskiego rządu o dalsze finansowanie rozwoju ważnej infrastruktury w kraju dodając, że chciałby, aby chińskie firmy zaangażowały się w budowę ogromnego korytarza, który miałby połączyć Sudan Południowy z Etiopią i Dżibuti.

Sarah Cleto Hassan, gubernator zachodniego stanu Bahr el Ghazal powiedziała, że most Clementa Mboro odegra bardzo ważną rolę we wspieraniu pokoju i poprawie bezpieczeństwa w całym kraju.

Istnieją ogromne potrzeby w zakresie rozwoju infrastruktury w Sudanie Południowym, ale nie może to nastąpić bez stabilności w kraju. Zawsze wydawało się, że mosty są jednymi z najpotężniejszych i najważniejszych symboli w społeczeństwie ludzkim, symbolami połączenia, współpracy i harmonii.

Gubernator powiedziała, że budowa dróg i mostów pobudzi trwały pokój i przyczyni się do rozwoju gospodarczego kraju.

Ambasador Chin w Sudanie Południowym Ma Qiang powiedział, że przemysł transportowy, jeśli jest odpowiednio rozwinięty, odgrywa podstawową i strategiczną rolę w napędzaniu rozwoju gospodarczego i społecznego.

Powiedział, że Wau, stolica zachodniego Bahr El Ghazal, gdzie budowany jest most, ma korzystne położenie geograficzne, obfite zasoby i wyjątkowe warunki rozwoju, ale jego potencjał gospodarczy jest ograniczony ze względu na ograniczoną infrastrukturę.

„Po ukończeniu mostu zaoszczędzi on czas na przeprawę przez rzekę Jur, połączy ludzi po obu stronach, zwiększy możliwości zatrudnienia i wniesie nową witalność w lokalny rozwój gospodarczy i społeczny” – powiedział Ma.

„Most Clementa Mboro to jeden z owoców inicjatywy Pasa i Szlaku między Chinami a Sudanem Południowym. Realizuje zarówno łączność infrastrukturalną, jak i bezpośrednie powiązania między obydwoma krajami” – dodał.


Belt and Road Portal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *