Chińskie firmy naftowe i gazowe zwiększają wysiłki na rzecz rozwoju energetyki wiatrowej

China Petrochemical Corp, znana również jako Sinopec, rozpoczęła niedawno swój pierwszy projekt dotyczący energii wiatrowej. Zlokalizowana w prowincji Shanxi elektrownia wiatrowa obejmująca osiem turbin wiatrowych o mocy osiągającej 42,87 miliona kilowatów rocznie, wpisuje się w plan firmy dotyczący dalszej eksploracji nowego sektora energetycznego, ze szczególnym uwzględnieniem wiatru, energii słonecznej, geotermalnej i wodorowej.

China National Petroleum Corp, największy w kraju lądowy producent ropy i gazu, również wkroczył do sektora energii wiatrowej z zakładem w Shandong. Jego morski odpowiednik, China National Offshore Oil Corp, przedstawił plany wydatkowania od 3% do 5% swojego rocznego budżetu na sektor morskiej energetyki wiatrowej. Powstający projekt, zlokalizowany u wybrzeży prowincji Jiangsu, o łącznej mocy 300 MW, ma w pełni ruszyć do końca tego roku, a roczna produkcja energii ma osiągnąć około 860 milionów kWh.

Dane opublikowane przez Krajową Administrację Energii wskazują, że energia wodna, słoneczna, wiatrowa i biomasa stanowią odpowiednio 63,73 proc., 19,89 proc., 10,10 proc. i 5,45 proc. całości, co oznacza wzrost o 5,7 proc., 10,9 proc., 26,3 proc. procent i 20,4 procent w ujęciu rocznym. Energetyka wiatrowa odnotowała najszybszy wzrost spośród wszystkich sektorów.
Według analityków zainteresowanie gigantów naftowych energią wiatrową potwierdza ambicje w zakresie transformacji energetycznej i wdrażania strategii ekologicznej i niskoemisyjnej.
Jest to zgodne z polityką rządu, która ma na celu promowanie energii odnawialnej.

Peng Peng, sekretarz generalny China New Energy Investment and Financing Alliance, grupy przemysłowej, powiedział, że większość regionów nadających się do instalacji turbin jest już zagospodarowana

(źródło: China Daily)


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *