Osiągnięto porozumienie w sprawie umowy inwestycyjnej Chiny – UE

30 grudnia br. odbyła się telekonferencja, podczas której prezydent Chin Xi Jinping spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von Der Leyen.

W podsumowaniu spotkania Xi i przywódcy europejscy ogłosili, że negocjacje w sprawie Kompleksowego Porozumienia o Inwestycjach (CAI) zostały zakończone porozumieniem.

Określając umowę inwestycyjną między Chinami a Unią Europejską jako zrównoważoną, wysokiej jakości i korzystną dla obu stron Xi podkreślił, że traktat ten pokazuje determinację Chin w dążeniu do otwarcia się na świat. Wezwał on UE i Chiny do podjęcia aktywnych działań na rzecz wzmacniania dialogu i pogłębiania wzajemnego zaufania.

Chiny zobowiązały się dać bezprecedensowy dostęp do rynku unijnym inwestorom. Daje to europejskim przedsiębiorstwom pewność i przewidywalność dla ich operacji.

Umowa zapewni większy dostęp do rynku, podniesie jakość otoczenia biznesowego, wzmocni gwarancje instytucjonalne i zbuduje perspektywy współpracy w zakresie wzajemnych inwestycji.

Traktat znacznie przyspieszy też światowe ożywienie gospodarcze po pandemii, zwiększy zaufanie społeczności międzynarodowej do globalizacji gospodarczej i wolnego handlu.

W nadchodzącym roku 2021 Chiny i Europa, jako dwie główne światowe siły powinny podjąć aktywne działania, aby przyczynić się do pokoju i postępu na świecie, powiedział chiński prezydent, wymieniając jako priorytet skoordynowane działania na rzecz dostępności szczepionek COVID-19, zwłaszcza dla krajów rozwijających się.

Xi Jinping podkreślił potrzebę zbudowania strategii rozwoju projektu Pasa i Szlaku, a także wzmocnienia współpracy w sektorze cyfrowym. Jako jeden z najważniejszych elementów realizacji porozumienia prezydent Chin wymienił konieczność przyspieszenia zielonego rozwoju poprzez pełne zaangażowanie się w dialog na temat ochrony środowiska.

Zakończenie negocjacji pokazało, że chociaż Europa i Chiny w niektórych kwestiach różnią się od siebie, obie strony mają wolę do wzmocnienia dialogu i pogłębienia współpracy w oparciu o wzajemny szacunek, aby osiągnąć wzajemne korzyści i wyniki korzystne dla obu stron.

Wkrótce ma zacząć się procedura podpisania umowy oraz jej ratyfikowania.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *