Osiągnięto porozumienie w sprawie umowy inwestycyjnej Chiny – UE

30 grudnia br. odbyła się telekonferencja, podczas której prezydent Chin Xi Jinping spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von Der Leyen.

W podsumowaniu spotkania Xi i przywódcy europejscy ogłosili, że negocjacje w sprawie Kompleksowego Porozumienia o Inwestycjach (CAI) zostały zakończone porozumieniem.

Określając umowę inwestycyjną między Chinami a Unią Europejską jako zrównoważoną, wysokiej jakości i korzystną dla obu stron Xi podkreślił, że traktat ten pokazuje determinację Chin w dążeniu do otwarcia się na świat. Wezwał on UE i Chiny do podjęcia aktywnych działań na rzecz wzmacniania dialogu i pogłębiania wzajemnego zaufania.

Chiny zobowiązały się dać bezprecedensowy dostęp do rynku unijnym inwestorom. Daje to europejskim przedsiębiorstwom pewność i przewidywalność dla ich operacji.

Umowa zapewni większy dostęp do rynku, podniesie jakość otoczenia biznesowego, wzmocni gwarancje instytucjonalne i zbuduje perspektywy współpracy w zakresie wzajemnych inwestycji.

Traktat znacznie przyspieszy też światowe ożywienie gospodarcze po pandemii, zwiększy zaufanie społeczności międzynarodowej do globalizacji gospodarczej i wolnego handlu.

W nadchodzącym roku 2021 Chiny i Europa, jako dwie główne światowe siły powinny podjąć aktywne działania, aby przyczynić się do pokoju i postępu na świecie, powiedział chiński prezydent, wymieniając jako priorytet skoordynowane działania na rzecz dostępności szczepionek COVID-19, zwłaszcza dla krajów rozwijających się.

Xi Jinping podkreślił potrzebę zbudowania strategii rozwoju projektu Pasa i Szlaku, a także wzmocnienia współpracy w sektorze cyfrowym. Jako jeden z najważniejszych elementów realizacji porozumienia prezydent Chin wymienił konieczność przyspieszenia zielonego rozwoju poprzez pełne zaangażowanie się w dialog na temat ochrony środowiska.

Zakończenie negocjacji pokazało, że chociaż Europa i Chiny w niektórych kwestiach różnią się od siebie, obie strony mają wolę do wzmocnienia dialogu i pogłębienia współpracy w oparciu o wzajemny szacunek, aby osiągnąć wzajemne korzyści i wyniki korzystne dla obu stron.

Wkrótce ma zacząć się procedura podpisania umowy oraz jej ratyfikowania.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *