Program zakupu środków medycznych zapewnia tańsze leki

Pięćdziesiąt pięć rodzajów leków, wymienionych w chińskim scentralizowanym programie zakupu leków, trafiło do szpitali publicznych w całym kraju po znacznie niższych cenach, poinformował w czwartek, 4 grudnia br. National Healthcare Security Administration.

Administracja podała, że średnia obniżka wynosząca 53 procent, objęła leki przepisywane na cukrzycę, nadciśnienie, infekcje i nowotwory.

Chiny rozpoczęły próbę scentralizowanego zakupu leków w 2019 roku. Od tego czasu trzy rundy zamówień obejmowały 112 odmian leków, a ich średnia cena spadła o 54 procent.

Opierając się na stopie zwrotu 60 procent, szacuje się, że program pozwoli zaoszczędzić 21,6 miliarda juanów (około 3,34 miliarda dolarów amerykańskich) dla pacjentów szpitali publicznych i 32,3 miliarda juanów na funduszu ubezpieczeń zdrowotnych, podała administracja.

Według prof. Hu Shanliana ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Fudan, program doprowadzi do obniżenia cen leków nieobjętych jeszcze programem. Będzie to miało efekt domina i może spowodować, że apteki i prywatne placówki medyczne obniżą ceny leków, powiedział Hu.

Oczekuje się, że scentralizowany program zakupu leków obejmie więcej leków o dużym zapotrzebowaniu i wysokich cenach, dodał Hu.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *