Stabilizacja Chiny-USA kluczowe dla świata po pandemii

Solidne i stabilne stosunki Chiny-USA są kluczowe dla świata po pandemii – powiedział w czwartek 3 grudnia br. ambasador Chin w Stanach Zjednoczonych, Cui Tiankai.

„Oczywiste jest, że świat po pandemii nie będzie stabilny, a globalne zarządzanie nie będzie skuteczne bez zdrowych i stabilnych relacji między Chinami a Stanami Zjednoczonymi” – powiedział Cui na dorocznej konferencji Institute for China-America Badania (ICAS).

To był niezwykły rok, prawdopodobnie punkt zwrotny w historii, powiedział ambasador, podkreślając priorytety w celu przezwyciężenia pandemii, przywrócenia globalnego wzrostu gospodarczego i ochrony źródeł utrzymania ludzi.

„Wkraczamy w trzecią dekadę XXI wieku. Istnieją bezprecedensowe potrzeby współpracy dwustronnej i globalnej: zdrowie publiczne, zmiany klimatyczne, bardziej inkluzyjny i sprawiedliwy proces globalizacji, postęp nauki i technologii, które poprawią jakość życia- powiedział.

Podkreślił, że wszystkie te wyzwania wymagają ścisłej współpracy międzynarodowej, w szczególności Chin i USA.

Jednodniowe wydarzenie ICAS składało się z głównego dialogu dwustronnego i dwóch sesji poświęconych debacie na temat perspektyw Chin-USA.

Dialog, którego głównymi prelegentami byli Cui i dr Graham Allison z Uniwersytetu Harvarda, moderował Stephen Orlins, przewodniczący Narodowego Komitetu ds. Stosunków Stany Zjednoczone-Chiny. W konferencji uczestniczyło również czternastu innych ekspertów chińskich i amerykańskich.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *