Zaangażowanie Chin na rzecz ochrony środowiska stymuluje globalną walkę ze zmianami klimatu

Beate Trankmann, przedstawicielka Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Chinach, w wywiadzie udzielonym na wyłączność agencji Xinhua powiedziała, że Chiny są w światowej czołówce rozwoju ekologicznego, a ich zaangażowanie w osiągnięcie neutralności węglowej dało impuls do globalnej walki ze zmianami klimatu.

Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) jest największą agendą ONZ powołaną w 1965 roku, która tworzy globalną sieć na rzecz rozwoju w 166 krajach świata. Na całym świecie UNDP angażuje się w zwiększanie lokalnego potencjału oraz walkę z wykluczeniem społecznym, zapewniając krajom dostęp do doświadczeń, wiedzy i środków potrzebnych do poprawy jakości życia.

UNDP wydaje coroczny Raport o Rozwoju Społecznym oparty na Wskaźniku Rozwoju Społecznego (ang. HDI, Human Development Index), który prezentuje nowe narzędzia pomiarowe i innowacyjne analizy poziomu rozwoju państw oraz proponuje rozwiązania określonych wyzwań rozwojowych na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.

W opublikowanym w zeszłym tygodniu tegorocznym sprawozdaniu zwrócono uwagę na interakcje między rozwojem człowieka a środowiskiem naturalnym, podkreślając, że postęp jest określany nie tylko przez dobrostan ludzi, ale także przez dobrostan planety.

„Koncepcja rozwoju człowieka nigdy nie ograniczała się tylko do wielkości ciasta, zawsze chodziło również o jego pojedyncze kawałki i sposób ich dystrybucji. Teraz, jak mówi sprawozdanie, musimy również wziąć pod uwagę piec” – powiedziała w wywiadzie Trankmann.

Chiny są jednym z największych na świecie inwestorów w energię odnawialną i mają największy rynek zielonych obligacji na świecie. Od czasu opublikowania pierwszego raportu poczyniły także znaczne postępy w dziedzinie rozwoju społecznego, stając się pierwszym krajem, który przeszedł z kategorii niskiego rozwoju społecznego do kategorii wysokiego rozwoju społecznego. Jednym z powodów takiego przeskoku jest aktywne dążenie tego kraju do wyeliminowania skrajnego ubóstwa.

Na przestrzeni lat Chiny poczyniły znaczne postępy we wszystkich trzech głównych wymiarach rozwoju społecznego, przy wzroście długości życia ludzi, poprawie wykształcenia i wzroście dochodów. I choć można się spodziewać, że w tym roku, na skutek pandemii COVID-19 wszystkie kraje odnotują spadek rozwoju społecznego, w Chinach – dzięki szybkiemu wyeliminowaniu wirusa – ten spadek będzie najmniejszy, zauważyła na koniec nasza rozmówczyni.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *