Chiny i Myanmar wspólnie walczą z COVID-19

Chiny i Myanmar osiągnęły konsensus w wielu kwestiach, począwszy od stosunków dwustronnych, po wspólną walkę z pandemią COVID-19.

Porozumienie, które w głównej mierze dotyczy planu działania na rzecz budowy wspólnoty między narodami, zostało osiągnięte w Myanmar, podczas wizyty chińskiego radcy stanu i ministra spraw zagranicznych Wanga Yi. Ustalona została współpraca państw w walce z pandemią i poprawa tzw. „szybkich ścieżek” i „zielonych pasów” dla lepszego przepływu personelu medycznego i leków. Chiny zadeklarowały też przekazanie Myanmar partii szczepionek na COVID-19.

Oba kraje zobowiązały się do połączenia swoich strategii rozwoju i kontynuowania współpracy, takiej jak wspólna budowa korytarza gospodarczego Chiny- Myanmar, specjalnej strefy ekonomicznej Kyaukphyu, miasta Nowy Rangun oraz przygranicznej strefy współpracy gospodarczej.

Obie strony zgodziły się także na wdrożenie pięcioletniego planu współpracy gospodarczej i handlowej oraz na usprawnienie dwustronnej wymiany handlowej.

Wziąwszy pod uwagę skutki pandemii COVID-19, przedłużono obchody 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych i Roku Kultury i Turystyki Chiny-Związku Myanmar do roku 2021.

Chiny z zadowoleniem przyjęły objęcie przez Myanmar roli koordynatora stosunków Chiny-ASEAN i są gotowe do współpracy w celu podniesienia rangi stosunków Chiny-ASEAN.

Ponieważ w tym roku przypada piąta rocznica współpracy lancko-mekongskiej (LMC), oba kraje zobowiązały się do współprzewodniczenia LMC i promowania współpracy w zakresie zasobów wodnych.

Porozumienie określa także Globalną Inicjatywę na rzecz Bezpieczeństwa Danych i utworzenie chińsko-aseańskiej wspólnoty bezpieczeństwa cybernetycznego.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *