Umowa inwestycyjna między Chinami i UE – ożywienie światowej gospodarki

Chiny są obecnie największym partnerem handlowym UE, podczas gdy UE jest drugim co do wielkości partnerem handlowym Chin.

Zakończenie rozmów w sprawie umowy inwestycyjnej to długo oczekiwany rezultat, który pojawił się po siedmiu latach i 35 rundach negocjacji. W ocenie europejskich ekspertów i liderów biznesu, jest kamieniem milowym w stosunkach UE-Chiny i ma wnieść nową witalność do światowej gospodarki dotkniętej pandemią.

Pociąg towarowy Chiny-Europa zmierzający do Duisburga w Niemczech, odjeżdżający ze stacji kolejowej Tuanjiecun w południowo-zachodnich Chinach w Chongqing, 1 stycznia 2021 r. (Xinhua/Tang Yi)

DOBRE WIEŚCI

Jan Zahradil, wiceprzewodniczący Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego, uznał zakończenie negocjacji za bardzo dobrą wiadomość na zakończenie roku.

Umowa inwestycyjna między Chinami a UE, charakteryzująca się większym dostępem do rynku, lepszym otoczeniem biznesowym, silniejszymi gwarancjami instytucjonalnymi i jaśniejszymi perspektywami współpracy w zakresie wzajemnych inwestycji, jest ważnym osiągnięciem dwóch głównych gospodarek, które już wcześniej utrzymywały stosunki gospodarcze na wysokim szczeblu.

W 2019 r. dwustronna wymiana handlowa między obiema stronami osiągnęła 4,86 bln juanów (ok. 740 mld USD), a ponad 3 200 chińskich przedsiębiorstw zainwestowało bezpośrednio w UE, tworząc prawie 260 000 miejsc pracy dla mieszkańców.

Pomimo pandemii i związanych z tym trudności gospodarczych, współpraca gospodarcza nadal posuwa się naprzód.

Pracownik fabryki Tiexi BMW Brilliance Automotive (BBA) w Shenyang, stolicy północno-wschodnich Chin w prowincji Liaoning, 17 lutego 2020 r. (Xinhua/Pan Yulong)

„Porozumienie inwestycyjne zawarte między UE a Chinami otwiera drzwi do przyszłego rynku dla naszych przedsiębiorstw. Bliska wymiana gospodarcza z Chinami zabezpiecza również wiele miejsc pracy w Austrii”, powiedziała Margarete Schrambock, austriacka minister gospodarki.

Shada Islam, brukselski komentator do spraw UE zwrócił uwagę, że umowa zapewni bardzo potrzebną stabilność i przewidywalność europejskim i chińskim inwestorom, gwarantując nowe miejsca pracy.

W opinii Jamesa Zhana, redaktora naczelnego rocznego raportu ONZ na temat inwestycji światowych, umowa ta stanowi kamień milowy w zakresie zwiększenia inwestycji dwustronnych i punkt zwrotny zobowiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju światowego, zarówno dla Chin jak i UE.

Pracownik firmy Bayer HealthCare Company Limited Oddział Qidong w Qidong, prowincja Jiangsu we wschodnich Chinach, 2 grudnia 2020 r. (Xinhua/Zhang Yuwei)

OBUSTRONNE KORZYŚCI

Traktat inwestycyjny między Chinami a UE jest kontynuacją korzystnej dla obu stron współpracy na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.

Według chińskiego Ministerstwa Handlu jest on wyważonym, wysokiej jakości i korzystnym dla obu stron porozumieniem, które odpowiada wysokim standardom międzynarodowej gospodarki i handlu oraz koncentruje się na otwarciu instytucjonalnym.

COSCO Shipping Pisces zbliża się do portu w Pireusie w Grecji. (Xinhua/Wu Lu)

Jest to „zdecydowanie wygrana dla obu gospodarek, które są od siebie zależne nie tylko pod względem handlowym, ale coraz bardziej pod względem inwestycyjnym”, powiedziała Margit Molnar, szefowa China Desk w Departamencie Ekonomii Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z siedzibą w Paryżu.

„Ten traktat inwestycyjny, którego podstawową zasadą jest wzajemność, stworzy bardziej przyjazne środowisko dla chińskich inwestorów w UE”, a firmy unijne będą miały równe szanse w Chinach, powiedziała Margit Molnar.

Hiszpańska szynka na targach Food and Agricultural Products podczas trzecich China International Import Expo (CIIE) w Szanghaju, we wschodnich Chinach, 7 listopada 2020. (Xinhua/Zhao Dingzhe)

W kontekście szalejącej pandemii i trwającej recesji, zakończenie negocjacji w sprawie umowy inwestycyjnej między Chinami a UE stanowi niewątpliwie solidną podwalinę dla gospodarki światowej.

Pogłębienie współpracy między UE a Chinami ma ogromne znaczenie i przyczyni się do „ponownego uruchomienia” światowej gospodarki, dając zielone światło dla globalizacji gospodarczej i liberalizacji handlu.

Nowo otwarty sklep Xiaomi w Dionizje Porto, Portugalia, 15 czerwca 2019 roku. (Xinhua/Petro Fiuza)

(video reporterzy: Han Chong, Zhao Yuchao, Li Jizhi; montażysta: Hong Yan)


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *