Chiny są obecnie największym partnerem handlowym UE, podczas gdy UE jest drugim co do wielkości partnerem handlowym Chin.
Zakończenie rozmów w sprawie umowy inwestycyjnej to długo oczekiwany rezultat, który pojawił się po siedmiu latach i 35 rundach negocjacji. W ocenie europejskich ekspertów i liderów biznesu, jest kamieniem milowym w stosunkach UE-Chiny i ma wnieść nową witalność do światowej gospodarki dotkniętej pandemią.

DOBRE WIEŚCI
Jan Zahradil, wiceprzewodniczący Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego, uznał zakończenie negocjacji za bardzo dobrą wiadomość na zakończenie roku.
Umowa inwestycyjna między Chinami a UE, charakteryzująca się większym dostępem do rynku, lepszym otoczeniem biznesowym, silniejszymi gwarancjami instytucjonalnymi i jaśniejszymi perspektywami współpracy w zakresie wzajemnych inwestycji, jest ważnym osiągnięciem dwóch głównych gospodarek, które już wcześniej utrzymywały stosunki gospodarcze na wysokim szczeblu.
W 2019 r. dwustronna wymiana handlowa między obiema stronami osiągnęła 4,86 bln juanów (ok. 740 mld USD), a ponad 3 200 chińskich przedsiębiorstw zainwestowało bezpośrednio w UE, tworząc prawie 260 000 miejsc pracy dla mieszkańców.
Pomimo pandemii i związanych z tym trudności gospodarczych, współpraca gospodarcza nadal posuwa się naprzód.

„Porozumienie inwestycyjne zawarte między UE a Chinami otwiera drzwi do przyszłego rynku dla naszych przedsiębiorstw. Bliska wymiana gospodarcza z Chinami zabezpiecza również wiele miejsc pracy w Austrii”, powiedziała Margarete Schrambock, austriacka minister gospodarki.
Shada Islam, brukselski komentator do spraw UE zwrócił uwagę, że umowa zapewni bardzo potrzebną stabilność i przewidywalność europejskim i chińskim inwestorom, gwarantując nowe miejsca pracy.
W opinii Jamesa Zhana, redaktora naczelnego rocznego raportu ONZ na temat inwestycji światowych, umowa ta stanowi kamień milowy w zakresie zwiększenia inwestycji dwustronnych i punkt zwrotny zobowiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju światowego, zarówno dla Chin jak i UE.

OBUSTRONNE KORZYŚCI
Traktat inwestycyjny między Chinami a UE jest kontynuacją korzystnej dla obu stron współpracy na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.
Według chińskiego Ministerstwa Handlu jest on wyważonym, wysokiej jakości i korzystnym dla obu stron porozumieniem, które odpowiada wysokim standardom międzynarodowej gospodarki i handlu oraz koncentruje się na otwarciu instytucjonalnym.

Jest to „zdecydowanie wygrana dla obu gospodarek, które są od siebie zależne nie tylko pod względem handlowym, ale coraz bardziej pod względem inwestycyjnym”, powiedziała Margit Molnar, szefowa China Desk w Departamencie Ekonomii Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z siedzibą w Paryżu.
„Ten traktat inwestycyjny, którego podstawową zasadą jest wzajemność, stworzy bardziej przyjazne środowisko dla chińskich inwestorów w UE”, a firmy unijne będą miały równe szanse w Chinach, powiedziała Margit Molnar.

W kontekście szalejącej pandemii i trwającej recesji, zakończenie negocjacji w sprawie umowy inwestycyjnej między Chinami a UE stanowi niewątpliwie solidną podwalinę dla gospodarki światowej.
Pogłębienie współpracy między UE a Chinami ma ogromne znaczenie i przyczyni się do „ponownego uruchomienia” światowej gospodarki, dając zielone światło dla globalizacji gospodarczej i liberalizacji handlu.

(video reporterzy: Han Chong, Zhao Yuchao, Li Jizhi; montażysta: Hong Yan)