Xi Jinping w Davos. Multilateralizm przyszłością dla świata

W Szwajcarskim Davos trwa Światowe Forum Ekonomiczne. Tegoroczna konferencja odbywa się w formule online, a jej hasłem jest „Kluczowy rok dla odbudowy zaufania”.

Forum otworzyły Chiny, jako państwo najlepiej radzące sobie z kryzysem ekonomicznym spowodowanym pandemią. Przemawiający podczas otwarcia prezydent Xi Jinping przedstawił Chiny jako kluczowego gracza w nowym multilateralnym porządku światowym.

Chiński przywódca wezwał narody do większej koordynacji polityki makroekonomicznej oraz wspólnego promowania „silnego, zrównoważonego i inkluzywnego wzrostu światowej gospodarki”. Jednocześnie podkreślił, że państwa świata powinny przestrzegać prawa i norm międzynarodowych, a nie „poszukiwać własnej dominacji”.

Zauważając, że problemy, przed którymi stoi świat, są zawiłe i złożone, Xi powiedział, że wyjściem z nich jest „podtrzymywanie multilateralizmu i budowanie wspólnoty dla przyszłości ludzkości.

W multilateralizmie chodzi o to, aby sprawy międzynarodowe były rozwiązywane w drodze konsultacji, a o przyszłości świata decydowali wszyscy pracujący razem – powiedział Xi.

Każdy kraj jest wyjątkowy ze swoją własną historią, kulturą i systemem społecznym i żaden nie jest lepszy od drugiego. „Żadne dwa liście na świecie nie są identyczne i żadne historie, kultury czy systemy społeczne nie są takie same”.

Zdaniem ekspertów

Wypowiedź przewodniczącego spotkała się z dobrym przyjęciem ekspertów:

 • Spodziewam się, że Chiny będą nadal naciskać na multilateralizm w celu znalezienia globalnych rozwiązań dla świata po pandemii i chciałbym, aby Chiny podjęły wiodącą rolę w promowaniu globalnej współpracy – Adriano Lucatelli, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Descartes Finance, wiodącej szwajcarskiej firmy zarządzającej majątkiem cyfrowym.
 • Międzynarodowa współpraca w polityce szczepionkowej (i nie tylko), w sprawach zatrudnienia i polityki finansowej musi być na pierwszym miejscu na liście zadań na rozpoczynający się rok – Guy Ryder, Dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji Pracy.
 • Nie ma innego sposobu na poradzenie sobie z takimi problemami jak pandemia bez współpracy wielostronnej. Poszczególne państwa muszą współpracować w kwestiach szczepień i w sprawie poprawy warunków życia na świecie, zwłaszcza po pandemii. Chiny zrobiły ogromne kroki naprzód we wspieraniu współpracy na świecie – Jamie Rossouw, dziekan Wydziału Ekonomii i Nauk Biznesowych na Uniwersytecie w Witwatersrand w RPA
 • Przemówienie Xi Jinpinga potwierdziło przywiązanie Chin do idei współpracy w walce z pandemią COVID-19 i tworzenia przestrzeni otwartości i dialogu Chin z innymi państwami – Sonia Bressler, francuska pisarska i sinolożka
 • Dobrze jest słyszeć światowych przywódców wyrażających długoterminowe zaangażowanie w rozwój wolnego handlu i multilateralizmu. Xi Jinping stale wyraża takie poglądy i dobrze jest słyszeć je powtórnie. Świat potrzebuje „dużo lepszej koordynacji”, by poradzić sobie z COVID-19 i z odnowieniem gospodarki – Stephen Perry, przewodniczący brytyjskiego 48 Group Club

BRInfo

Komentarze do “Xi Jinping w Davos. Multilateralizm przyszłością dla świata

 1. Współpraca, to bardzo optymistyczna przyszłość, bo aktualnie na najniższym szczeblu trochę zawodzi. Towar kupiony w Chinach i wysłany 12.01.2021 przesyłką lotniczą TNT FEDEX
  do dzisiaj nie dotarł do Poznania, i nie wiadomo gdzie jest aktualnie.
  Takie tempo dostaw bardzo ogranicza współpracę na moim poziomie.

 2. Chyba trochę mało tej współpracy miedzy naszymi krajami…a wydaje mi się że dla Polski dobrze byłoby zacieśniać kontakty z Chinami i gospodarcze i polityczne. Nasze położenie geopolityczne (Niemcy, Rosja) powoduje że powinniśmy szukać mocnych partnerów do współpracy….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *