UE otwarta na stosowanie zatwierdzonych szczepionek COVID-19

Europejscy przywódcy wykazali otwartość na stosowanie szczepionek COVID-19 opracowanych przez dowolnego dostawcę, które pomyślnie przejdą testy Unii Europejskiej.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała we wtorek, że szczepionki przeciwko koronawirusowi z Rosji i Chin mogą zostać zatwierdzone do użytku w UE, jeśli producenci udostępnią skład preparatu do testów.

Rzecznik komisji powiedział, że dotychczas jednym z kryteriów kontraktów UE na szczepionki jest możliwość ich produkcji wewnątrz Unii.

Europa stoi obecnie w obliczu niedoboru szczepionek, a producenci dostarczają je wolniej niż przewidywano.

UE podpisała dotychczas umowy z sześcioma dostawcami szczepionek, które pochodzą z amerykańsko-niemieckiego Pfizer i BioNTech, brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca oraz Moderna ze Stanów Zjednoczonych.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że każda szczepionka przeciwko COVID-19 jest mile widziana w UE, ponieważ blok boryka się z trudnościami w ich dostawie.

„Serbia szczepi się szybciej. Serbia szczepi się chińską szczepionką. Zawsze mówiliśmy, że każda szczepionka próbująca uzyskać zgodę Europejskiej Agencji Leków (EMA) jest bardzo mile widziana” – powiedziała Merkel w wywiadzie telewizyjnym dla niemieckiej telewizji ARD.

Podobnego zdania jest prezydent Francji Emmanuel Macron, który powiedział, że wszystkie szczepionki zatwierdzone przez europejskie i krajowe organy ds. zdrowia będą mile widziane we Francji.

Podejmowanie decyzji w sprawie szczepionki powinno mieć charakter naukowy, a nie polityczny, powiedział Macron w telewizji TF1.

Hiszpańska minister zdrowia Carolina Darias poinformowała, że Hiszpania będzie „otwarta” na stosowanie rosyjskiej szczepionki Sputnik V, po jej zatwierdzeniu przez EMA.

Na razie jedynym państwem członkowskim UE, które zezwoliło na stosowanie chińskiej szczepionki Sinopharm COVID-19 i szczepionki rosyjskiej są Węgry.

Jeden z bałkańskich partnerów UE, Serbia, zatwierdziła szeroki asortyment obejmujący szczepionki produkowane w Rosji i Chinach. W połowie stycznia kraj otrzymał milion dawek chińskich szczepionek Sinopharm.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *