Chiny i ZEA – zacieśnienie współpracy

Chiński radca stanu i minister spraw zagranicznych Wang Yi spotkał się w niedzielę ze swoim odpowiednikiem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), szejkiem Abdullahem bin Zayedem al-Nahyanem.

Podczas spotkania Wang zauważył, że oba narody są „dobrymi przyjaciółmi, dobrymi partnerami i dobrymi braćmi” i podkreślił, że stosunki między Chinami a ZEA opierają się na wysokim poziomie wzajemnego zaufania i głęboko zakorzenionej przyjaźni.

Chiny wspierają ZEA w ochronie bezpieczeństwa narodowego i stabilności, niezależnym poszukiwaniu ścieżki rozwoju zgodnej z ich własnymi warunkami narodowymi, zwalczaniu ekstremizmu religijnego i odgrywaniu pozytywnej roli w sprawach międzynarodowych i regionalnych, powiedział Wang.

3 faza badań nad szczepionką COVID-19, przeprowadzona wspólnie przez Chiny i ZEA, wniosła istotny wkład w promowanie międzynarodowej współpracy przeciw koronawirusom.

Wang dodał, że Chiny są gotowe do współpracy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w celu zwiększenia łączności w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku oraz 50-letniego planu rozwoju narodowego ZEA, rozszerzenia wzajemnie korzystnej współpracy w takich dziedzinach jak energia, wysokie i nowe technologie, finanse i inwestycje oraz wspólnego promowania międzynarodowego wzajemnego uznawania kodeksu zdrowia.

Obie strony muszą również wzmocnić współpracę w zakresie zwalczania terroryzmu i deradykalizacji, powiedział Wang, dodając, że Chiny zaoferują pełne wsparcie dla ZEA, aby zorganizować Światową Wystawę Expo w Dubaju i będą współpracować ze wszystkimi stronami, aby zapewnić sukces Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku.

Ze swojej strony, szejk Abdullah powiedział, że naród chiński powinien być dumny z niezwykłych osiągnięć rozwojowych Chin i ich sukcesu w powstrzymywaniu pandemii COVID-19, dodając, że ZEA są również dumne z posiadania tak strategicznego partnera jak Chiny.

Wyraził poparcie ZEA dla polityki jednych Chin, starań Chin o ochronę różnorodności światowych cywilizacji oraz wiodącej roli Chin w promowaniu wspólnego globalnego rozwoju.

ZEA mają nadzieję na pogłębienie współpracy z Chinami w takich dziedzinach jak zdrowie, rolnictwo, nauka i technologia, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i zapobieganie pustynnieniu, aby osiągnąć wzajemnie korzystne rezultaty, powiedział dyplomata ZEA.

Powiedział, że ZEA są gotowe do współpracy z Chinami w walce z terroryzmem, a w szczególności do podjęcia większych wysiłków w dziedzinie deradykalizacji, tak aby zapewnić pokój i stabilność na Bliskim Wschodzie.

Sheikh Abdullah wyraził również nadzieję, że obie strony będą dalej współpracować w sprawach ONZ. Powiedział, że ZEA doceniają aktywny udział Chin w Światowej Wystawie Expo w Dubaju i wspierają Chiny w organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *