Największy radioteleskop na świecie

Największy na świecie radioteleskop znajduje się w Chinach i nosi nazwę FAST, co oznacza skrót od „Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope”.

Obiekt nazywany Okiem Nieba, położony w naturalnie głębokiej depresji krasowej w południowo-zachodniej prowincji Guizhou, oficjalnie rozpoczął pracę 11 stycznia 2020 roku.

Radioteleskop, o pięciuset metrowej aperturze składa się z 4450 trójkątnych paneli wykonanych z aluminium. Czasza zajmuje powierzchnię porównywalną do 30 boisk piłkarskich.

Dotychczasowym największym radioteleskopem był Arecibo o średnicy 305 m., zlokalizowany w Portoryko. Inżynierowie podkreślają, że FAST będzie od niego trzy razy wydajniejszy, dzięki czemu spodziewają się znaczących odkryć już w trakcie najbliższych lat.

W trakcie obserwacji FAST będzie w stanie zbierać nawet 38 GB danych na sekundę. Naukowcy będą w stanie czterokrotnie poszerzyć przeszukiwany obszar nieba, dzięki czemu będą w stanie odkryć więcej gwiazd, zjawisk i praw fizyki, a nawet potencjalnie odkryć życie pozaziemskie. Moc teleskopu teoretycznie umożliwi odkrycie sygnałów od obcej cywilizacji oddalonej od nas nawet o 1000 lat świetlnych (średnica Drogi Mlecznej to ok. 100 000 lat świetlnych).


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *