Bośnia i Hercegowina będzie eksportować produkty mleczne do Chin

Wejście na chiński rynek będzie dla przemysłu mleczarskiego Bośni i Hercegowiny znakomitym bodźcem dla rozwoju branży, a tym samym dla polepszenia bytu ludności wiejskiej, powiedział Stasa Kosarac, minister handlu zagranicznego i stosunków gospodarczych.

Z pewnością wejście na chiński rynek mleczarski doprowadzi nas do nowych projektów inwestycyjnych w łańcuchu produkcji do przetwórstwa przemysłu mleczarskiego, dodała minister.

Jako jedna z najważniejszych gałęzi rolnictwa w Bośni i Hercegowinie, przemysł mleczarski produkuje rocznie około 700 milionów litrów mleka, z czego 97% to mleko krowie.

Mleko pitne stanowi 54 proc. całkowitej produkcji mleczarskiej, produkty fermentowane z udziałem 20 proc., śmietana i serwatka 17 proc., a sery 6 proc.

Konsumenci na całym świecie są świadomi znaczenia żywności i jej wpływu na nasze zdrowie i jakość życia. To samo dzieje się na rynku chińskim, gdzie w wyniku postępu gospodarczego powstało zapotrzebowanie na wysokiej jakości produkty spożywcze.

W 2020 roku Bośnia i Hercegowina wyeksportowała ponad 94 000 ton produktów mlecznych, głównie do Chorwacji, Serbii, Czarnogóry i Macedonii Północnej.

W ciągu najbliższych pięciu lat Chiny zamierzają importować towary o wartości ponad 170 miliardów dolarów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *