e-commerce wkracza na wieś

Nowoczesne Chiny są potężną sceną e-commerce, otwartą na świat i międzynarodową publiczność. Dostęp do Internetu deklaruje ponad 60% Chińczyków, co czyni z Państwa Środka lidera na światowym rynku e-biznesu.

W ciągu ostatnich pięciu lat szczególny nacisk kraj położył na poprawę infrastruktury i zwiększenie dostępu do Internetu mieszkańcom wsi.

Prowincja Liaoning w północno-wschodnich Chinach, w ostatnich latach przeznaczyła 330 milionów juanów (około 51,31 milionów dolarów amerykańskich), na rozwój handlu elektronicznego w 20 hrabstwach.

Od 2015 roku władze Liaoning promowały handel elektroniczny na obszarach wiejskich, przede wszystkim poprzez masowe szkolenia. W tym czasie prowincja zbudowała 41 centrów usług handlu elektronicznego na poziomie powiatu, 128 centrów magazynowania i dostarczania produktów dla e-commerce oraz ponad 12 000 centrów dystrybucji na poziomie wsi. Poza tym dzięki dynamicznie rozwijającemu się wiejskiemu e-biznesowi stworzono ponad 150 000 miejsc pracy.

Całkowita sprzedaż detaliczna online produktów rolnych w Liaoning wyniosła 14,9 miliarda juanów w 2020 roku, co oznacza wzrost o 54,1 procent rok do roku, o 25,7 punktów procentowych więcej niż średnia krajowa.

Najpopularniejszą platformą sprzedaży online, wykorzystywaną przez chińskich rolników jest Pinduoduo Inc. – największa interaktywna platforma e-commerce w Chinach i na świecie. Platforma prowadzi analizy rynku, aby na bieżąco reagować na dynamicznie zmieniający się rynek i pomagać w budowaniu optymalnych łańcuchów dostaw z korzyścią zarówno dla konsumentów, jak i producentów. W kwietniu 2019 roku Pinduoduo uruchomiło inicjatywę Duo Duo Farms, aby pomóc rolnikom ze zubożałych hrabstw w Chinach zwiększyć produktywność i znaleźć nowe kanały sprzedaży online.

Na zdjęciu widzimy rolnika w etnicznym stroju Qiang, który sprzedaje lokalne produkty za pośrednictwem transmisji na żywo.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *