Jeden kraj – dwa systemy

Podczas wykładu zorganizowanego przez Biuro Gospodarczo-Handlowe Hongkongu w Sydney, Carrie Lam Cheng Yuet-ngor, hongkońska polityk, szefowa administracji Hongkongu, zwróciła się do ponad 200 uczestników ze środowiska biznesowego z Nowej Zelandii.

Lam powiedziała, że wyjątkowość Hongkongu pod hasłem „jeden kraj, dwa systemy” czyni go idealną bramą dla przedsiębiorstw i inwestycji między Chinami kontynentalnymi a Nową Zelandią.

Hongkong od lat cieszy się bliskimi więzami z Nową Zelandią, a Nowa Zelandia w 2010 roku stała się pierwszą zagraniczną gospodarką, która zawarła umowę o wolnym handlu z Hongkongiem, powiedziała Lam.

Dzięki silnemu ożywieniu w handlu i ciągłym inwestycjom rządu HKSAR, gospodarka Hongkongu w pierwszym kwartale 2021 r. mocno się odbiła, odnotowując realny wzrost rok do roku o 7,8%.

Przy stosunkowo stabilnej sytuacji epidemiologicznej w Nowej Zelandii, okres obowiązkowej kwarantanny dla osób przybywających do Hongkongu z Nowej Zelandii został skrócony z 21 do 14 dni.

Jeden kraj, dwa systemy to doktryna Chińskiej Republiki Ludowej, sformułowana w latach 80. XX wieku przez Deng Xiaopinga. Jej założeniem jest dopuszczenie do istnienia w Chinach obszarów z ustrojem kapitalistycznym, w celu zjednoczenia kraju.

Na szefową administracji Hongkongu Carrie Lam została wybrana 26 marca 2017 r., Mianowana przez Centralny Rząd Ludowy dekretem Rady Państwa podpisanym przez premiera Li Keqianga 11 kwietnia 2017 r. i objęła urząd 1 lipca 2017 r. Jest pierwszą kobietą pełniącą tę funkcję.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *