Prowincja Hainan stolicą międzynarodowych koncernów

Wyspa Hainan leżąca na Morzu Południowochińskim, to międzynarodowa strefa wolnego handlu, która według założeń, ma służyć jako miejsce rozwoju ekologii, turystyki międzynarodowej, ale również jako centrum konsumpcyjne oferujące usługi i wsparcie dla różnych krajowych strategii.

Chińskie ministerstwo handlu, podczas czwartkowej konferencji zapowiedziało, że rząd będzie rekomendował Hainan jako miejsce głównej siedziby zagranicznych inwestorów.

Władze deklarują, że prowincja stanie się nie tylko miejscem innowacji i strategii dla rozwoju technologii kosmicznej, ale również polem badawczym dna oceanów. Powstanie także więcej bezpośrednich międzynarodowych połączeń lotniczych i stref, gdzie można robić bezcłowe zakupy.

Na początku maja odbyły się tu pierwsze Międzynarodowe Targi Produktów Konsumenckich w Chinach. Była to pierwsza w historii wystawa w Chinach skupiająca się na wysokiej jakości towarach konsumpcyjnych na poziomie krajowym, w której wzięło udział 2628 marek 1505 przedsiębiorstw z kraju i zagranicy.

Nowe możliwości dla polskich przedsiębiorców

Port wolnego handlu w Hainan stwarza szanse na rozwój współpracy gospodarczej między Polską a Chinami, w szczególności na promocję i eksport polskich produktów z branży dóbr luksusowych (łodzie/jachty, kosmetyki, biżuteria, galanteria) oraz wyrobów przemysłu spożywczego (alkohole).

Otwarcie biznesu na wyspie ma się wiązać z szeregiem przywilejów, takich jak: możliwość zarejestrowania zagranicznej spółki, bez potrzeby angażowania partnera z Chin, niższe stawki podatku, ułatwienia celne przy imporcie i eksporcie. Importowane towary kierowane będą bezpośrednio do magazynów, a w przypadku eksportu czas odprawy celnej zostanie znacznie skrócony. Towary przeznaczone do transportu do innych stref wolnego handlu lub poza granice Chin, zostaną zwolnione z opłat celnych, nie będzie trzeba też posiadać fizycznej siedziby spółki w Chinach.

Wyspa Hainan – biznes w raju

Nie bez powodu wyspę Hainan nazywa się Chińskimi Hawajami. Przepiękne piaszczyste plaże, lazurowe laguny, tropikalna roślinność i cudowna pogoda, przyciągają turystów z całego świata.

Stolicą wyspy jest Haikou, ale to Sanya, miasto położone w centralnej części południowego wybrzeża Hainan, jest turystyczną mekką. Słońce świeci tu niemal cały rok, a temperatury oscylują wokół 25 ° C nawet w styczniu i 30 ° C w okresie letnim. Pobliskie wyspy i plaże zapierają dech, blisko stąd także na dziewiczą Wuzhizhou. Ta zajmująca około 1,48 km kwadratowych wyspa znajduje się w zatoce Haitang, co chroni ją przed tajfunami i sprawia, że ​​zachował się tu naturalny świat pradawnych roślin tropikalnych, w tym smoczych drzew.

Planuje się, że Hainan stanie się jednocześnie nowym hubem rozrywkowym, a władze będą wspierać rozwój wyścigów konnych a także inne projekty związane np. ze sportami wodnymi. Dodatkowo, na wyspie ustanowione będzie nowe prawo bukmacherskie, a także loterie. Hazard w takiej postaci  w Chinach, dotychczas był możliwy tylko w Makao.

Polski ślad na Hainan

Ciekawostką jest, że w 1647 roku na Hainanie przebywał polski jezuita o. Michał Boym, Wykonał on jeden z pierwszych znanych w Europie opisów fauny i flory Hainanu oraz samej wyspy. Był pierwszym Polakiem, który na nią trafił i drugim po Portugalczyku Bento di Mattosie Europejczykiem, który spędził na niej dłuższy czas.

Posługując się chińskimi źródłami, wykonał pierwszą w Europie mapę wyspy, na której zaznaczył miasta i miasteczka, rzeki, góry, a nawet jedyną działającą wówczas kopalnię złota. Uwiecznił także XVI-wieczny głaz na najbardziej wysuniętym na południe wyspy cyplu Nantian, który Chińczycy nazwali „Pierwszym Filarem Niebios Południa” i który w potocznym rozumieniu mieszkańców Państwa Środka wyznaczał południowy kraniec cywilizowanego świata (czyli Chin). Słynny głaz dziś widnieje na banknocie o nominale dwóch juanów. (źródło informacji: E. Kajdański, Michał Boym – Ambasador Państwa Środka, Książka i Wiedza, Warszawa 1999, s. 71-83.)


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *