Irlandia – Chiny. Relacje międzynarodowe

Martin Heydon, irlandzki minister stanu w Departamencie Rolnictwa, Żywności i Marynarki, podczas wideokonferencji wypowiedział się na temat powiązań biznesowych między Chinami a Irlandią.

Heydon zauważył, że Chiny były czwartym co do wielkości rynkiem eksportowym produktów rolno-spożywczych dla Irlandii w 2020 r., a irlandzki eksport żywności do Chin, przez ostatnie pięć lat wynosił średnio prawie 900 milionów euro (około 1,08 miliarda dolarów amerykańskich) rocznie.

Chiny są naszym drugim najważniejszym rynkiem eksportowym, zarówno dla sektora mleczarskiego, jak i wieprzowiny, a rozwój zdywersyfikowanego i ustabilizowanego rynku irlandzkich produktów rolno-spożywczych pozostaje priorytetem dla jego departamentu, a także dla niego jako ministra odpowiedzialnego za nowe rozwój rynku, powiedział minister.

Heydon powiedział również, że uczestniczył w wielu spotkaniach handlowych online wysokiego szczebla z chińskimi kupcami i jest pod wielkim wrażeniem ich entuzjazmu i wiedzy na temat irlandzkiej oferty żywności i napojów.

Jakość i bezpieczeństwo mają kluczowe znaczenie dla konsumentów w Chinach – powiedział. Jako kraj, który eksportuje większość produkowanej przez nas żywności, wiemy, że nasza reputacja jako producenta bezpiecznych, zrównoważonych produktów, jest absolutnie najważniejsza. A nasze organy regulacyjne w zakresie systemów bezpieczeństwa żywności pozwalają nam zapewnić te gwarancje, zapewnił Heydon.

Swoje przemówienie minister zakończył stwierdzeniem: Moją ambicją jest umocnienie i dalszy rozwój pozytywnych stosunków handlowych z Chinami w nadchodzących latach.

Wideokonferencja została zorganizowana przez AsiaMatters, irlandzki think tank zajmujący się promowaniem więzi biznesowych między Irlandią a Azją. Tematem konferencji było Partnerstwo biznesowe Chin i Irlandii w gospodarce światowej Post Covid. W dwudniowym wydarzeniu wzięło udział blisko stu chińskich i irlandzkich liderów biznesu, ekspertów i naukowców.

Relacje dwustronne między Chinami a Irlandią rozwijają się płynnie od czasu podpisania przez oba kraje Komunikatu w sprawie nawiązania stosunków dyplomatycznych 22 czerwca 1979 r.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *