Według środowego raportu Bloomberga, chińska szczepionka Sinovac przeciwko COVID-19 stosowana w Indonezji wydaje się być bardzo skuteczna.
Spośród 128 290 pracowników służby zdrowia zaszczepionych szczepionkami Sinovac i obserwowanych od stycznia do marca, 98% z nich było zabezpieczonych przed śmiercią, a 96% przed hospitalizacją. U 94 % pomimo kontaktu z wirusem nie wystąpiły objawy infekcji.
Indonezyjski minister zdrowia Budi Gunadi Sadikin powiedział, że wyniki innej, mniejszej grupy 25 374 obserwowanych osób, pokazały te same dane dotyczące skuteczności hospitalizacji i infekcji, natomiast ochrona przed śmiercią wynosiła 100%.
Zaobserwowaliśmy bardzo duży spadek liczby hospitalizacji i zgonów wśród pracowników medycznych – powiedział Sadikin.
Co bardzo istotne dla wielu mieszkańców Indonezji, Indonezyjska Rada Ulemów, najważniejsza instytucja religijna w kraju ogłosiła, że szczepionka na COVID-19 z Chin jest halal – co oznacza, że muzułmanin może ją przyjmować nie popełniając przy tym grzechu.