Technologia 5G w Państwie Środka

W Chinach jest czterech operatorów komórkowych. Najmłodszym z nich jest China Broadcasting Network Co. (CBN), który wkroczył na rynek w październiku ubiegłego roku, z kapitałem zakładowym w wysokości 15 miliardów dolarów, po China Mobile, China Unicom i China Telecom.

CBN świadczy usługi 5G we współpracy z China Mobile. Największymi udziałowcami są State Grid Information & Telecommunications, Alibaba Venture Capital Management, Guangdong Radio Television Network oraz Beijing All Media and Culture.

CBN jest jedynym operatorem sieciowym w Chinach upoważnionym przez rząd do obsługi ogólnokrajowej sieci świadczącej usługi telewizji kablowej, mobilnej, stacjonarnej łączności szerokopasmowej i satelitarnej, a także usługi w zakresie bezpieczeństwa publicznego.

Podczas konferencji Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego (WTISD), która odbyła się w poniedziałek, Liang Xiaotao, dyrektor generalny CBN powiedział, że do końca 2021 roku CBN i China Mobile zakończą budowę 400 000 stacji bazowych 5G w paśmie 700 MHz.

Ostatnie wyliczenia wskazują na to, że w tym roku chińscy operatorzy telekomunikacyjni zbudują łącznie ponad milion nowych stacji bazowych 5G. Według szacunków Wu Hequana, naukowca z Chińskiej Akademii Inżynierii, do końca 2021 roku całkowita liczba stacji bazowych 5G w Chinach wzrośnie do ponad 1,7 miliona.

Sieci 5G ruszyły już wielu krajach, m.in. Korei Płd, USA czy Szwajcarii, ale Chiny pod tym względem daleko wyprzedzają pozostałe kraje.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *