Handel zagraniczny prowincji Hebei

Wielkość handlu zagranicznego prowincji Hebei z krajami Pasa i Szlaku (B&R) wyniosła w kwietniu 12,85 miliarda juanów (około 7,7 miliarda PLN), co oznacza wzrost o 34,3 procent w stosunku do ubiegłego roku.

Eksport prowincji do krajów B&R wyniósł 9,66 miliarda juanów (około 5,79 miliarda PLN), o 22,4 procent więcej rok do roku, podczas gdy import z tych krajów wzrósł o 90,5 procent rok do roku do 3,19 miliarda juanów (niecałe dwa miliardy PLN).

Tylko w kwietniu wolumen importu i eksportu pomiędzy prowincją Hebei i jej 11 partnerami handlowymi w Azji Południowo-Wschodniej wyniósł 5,22 mld juanów (3,13 mld PLN), czyli o 23,6 proc. więcej niż rok do roku, podczas gdy obroty handlowe z 16 krajami w Azji Zachodniej i Afryce Północnej wzrosły o 14,8 proc. rok do roku, do 2,74 mld juanów ((1,64 mld PLN).

W tym samym okresie wielkość importu i eksportu przedsiębiorstw z inwestycjami zagranicznymi w Hebei wzrosła o 79,8 procent.

Zasoby

Prowincja Hebei jest jednym z głównych regionów Chin produkujących zboże i bawełnę. Główne uprawy zbóż to pszenica, kukurydza (kukurydza), kaoliang (odmiana sorgo zbożowego), proso i ziemniaki. Główne uprawy dochodowe to bawełna, nasiona oleiste, konopie, buraki i tytoń. Powszechne wprowadzenie nawadniania studni rurowych pod koniec lat 60. i na początku lat 70. sprawiło, że Hebei stała się jedną z wiodących prowincji na nawadnianym areale. Płaskowyż Zhangbei na północ od Wielkiego Muru jest obszarem pasterskim, dobrze znanym z koni (hodowanych wokół Kalgan [Zhangjiakou]) i jagnięcej skóry. Jezioro Baiyang to główny śródlądowy obszar produkcji ryb słodkowodnych. Na przedmieściach dużych miast nastąpił znaczny rozwój akwakultury słodkowodnej (ryby i krewetki) oraz hodowli bydła (krowy mleczne, świnie i kury). Qinhuangdao jest ośrodkiem rybołówstwa morskiego.

Produkcja

Hebei leży w sercu jednego z dwóch głównych regionów przemysłowych w Chinach.

W latach 60. pojawienie się pól naftowych uczyniło Hebei głównym producentem ropy, a w 1983 r. w południowej części pola naftowego Dagang na wybrzeżu Bo Hai uruchomiono pierwsze chińskie pole naftowe i gazu ziemnego. Ponadto na początku XXI wieku, w pobliżu wybrzeża Bo Hai odkryto nowe duże pole naftowe, częściowo przybrzeżne.

Przemysł wydobywczy stał się podstawą regionu Pekin-Tianjin, największego i najważniejszego ośrodka przemysłowego w północnych Chinach. Produkcja przemysłowa zdywersyfikowała się i rozszerzyła o kluczowe produkty, takie jak cement, sprzęt rolniczy i nawozy. Przemysł lekki obejmuje produkcję tekstyliów i ceramiki, przetwórstwo spożywcze oraz mielenie papieru i mąki. Tianjin, drugie co do wielkości miasto regionu, jest głównym ośrodkiem przemysłowym i handlowym północnych Chin oraz ważnym ośrodkiem handlowym w kraju. Inne duże miasta przemysłowe w prowincji to Tangshan i Qinhuangdao na wschodzie, centralne Baoding, Shijiazhuang na zachodzie i Handan na południu.

 Transport

Prowincja znajduje się w centrum rozległej sieci kolejowej z północy na południe, a wszystkie jej główne miasta są połączone koleją. Transport morski przechodzi przez Tianjin i Qinhuangdao. Port Qinhuangdao, po raz pierwszy otwarty dla działalności handlowej w 1898 roku, jest obecnie jednym z najważniejszych przedsiębiorstw handlowych w kraju. Jest to również jedno z „otwartych” nadmorskich miast Chin, które odgrywa kluczową rolę w handlu zagranicznym i inwestycjach tego kraju. Hebei jest jednym z głównych węzłów drogowych w Chinach, z autostradami ekspresowymi łączącymi główne miasta prowincji, a także Pekin i Tianjin. Większość podróży lotniczych do i z prowincji odbywa się przez główne lotniska w Pekinie i Tianjin, ale istnieje również duże międzynarodowe lotnisko w Shijiazhuang.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *