Kolej Etiopia-Dżibuti zarobiła 29 mln USD

Zbudowana przez Chińczyków 752,7-kilometrowa kolej Etiopia-Dżibuti, w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy zarobiła 29 milionów dolarów amerykańskich. Dochód wygenerował transport 1,35 miliona ton ładunków towarowych i przewóz 15 480 pasażerów.

Z linii korzystają przede wszystkim pociągi towarowe, które przewożą bogactwa naturalne do portu w Dżibuti, skąd płyną statkami na inne kontynenty. Składy cargo jeżdżą z prędkością maksymalną 120 km/h. Pozwala to skrócić czas przewozu towarów między stolicą Etiopii a Dżibuti do maksymalnie 12 godzin, podczas gdy ich transport drogą lądową trwa od dwóch do nawet trzech dni.

Pociągi pasażerskie jeżdżą z prędkością do 160 km/h.  Tabor składa się z chińskich wagonów, które wyprodukowało CNR Dalian i lokomotyw produkowanych przez CSR Zhuzhou, który dostarczył ich 35, z czego tylko 3 przeznaczone są do ciągnięcia wagonów pasażerskich. Przygotowano je do warunków pustynnych, pracy w temperaturze 50 stopni C i przejazdu w warunkach różnych ciśnień, bowiem muszą pokonać 2000 metrów różnicy wysokości. Jeszcze do niedawna pociągi były prowadzone przez maszynistów z Chin, również serwis maszyn był obsługiwany przez Chińczyków. Teraz, po zakończeniu szkoleń w Państwie Środka, stery przejmą maszyniści i serwisanci z Etiopii.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *