Procedury celne zgodnie z wytycznymi WTO

Chińskie Ministerstwo Handlu poinformowało, że spory dotyczące ceł antydumpingowych i wyrównawczych na jęczmień importowany z Australii, będą rozpatrywane zgodnie z procedurami rozstrzygania sporów Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Chiny wszczęły dochodzenia antydumpingowe i antysubsydyjne w sprawie jęczmienia przywożonego z Australii, odpowiednio, 19 listopada i 21 grudnia 2018 r., po otrzymaniu wniosków od przemysłu krajowego.

Australia zwróciła się o konsultacje WTO z Chinami w sprawie sporu dotyczącego ceł antydumpingowych i wyrównawczych nałożonych przez Chiny na przywóz australijskiego jęczmienia. Prośba została rozesłana do członków WTO w dniu 21 grudnia.

W zeszłym tygodniu WTO zgodziła się na powołanie panelu ds. rozstrzygania sporów w celu rozwiązania sporu o jęczmień między Chinami a Australią.

W odpowiedzi na to, rzecznik ministerstwa Gao Feng powiedział, że chiński rząd zawsze przestrzegał zasad WTO i odpowiednio zarządzał swoim handlem zagranicznym.

Po półtorarocznym dochodzeniu kraj podjął decyzję o nałożeniu ceł antydumpingowych i wyrównawczych na te produkty począwszy od 19 maja 2020 r.  Przed wprowadzeniem taryf do Chin trafiało ok. 70 proc. australijskiego eksportu jęczmienia.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *