Procedury celne zgodnie z wytycznymi WTO

Chińskie Ministerstwo Handlu poinformowało, że spory dotyczące ceł antydumpingowych i wyrównawczych na jęczmień importowany z Australii, będą rozpatrywane zgodnie z procedurami rozstrzygania sporów Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Chiny wszczęły dochodzenia antydumpingowe i antysubsydyjne w sprawie jęczmienia przywożonego z Australii, odpowiednio, 19 listopada i 21 grudnia 2018 r., po otrzymaniu wniosków od przemysłu krajowego.

Australia zwróciła się o konsultacje WTO z Chinami w sprawie sporu dotyczącego ceł antydumpingowych i wyrównawczych nałożonych przez Chiny na przywóz australijskiego jęczmienia. Prośba została rozesłana do członków WTO w dniu 21 grudnia.

W zeszłym tygodniu WTO zgodziła się na powołanie panelu ds. rozstrzygania sporów w celu rozwiązania sporu o jęczmień między Chinami a Australią.

W odpowiedzi na to, rzecznik ministerstwa Gao Feng powiedział, że chiński rząd zawsze przestrzegał zasad WTO i odpowiednio zarządzał swoim handlem zagranicznym.

Po półtorarocznym dochodzeniu kraj podjął decyzję o nałożeniu ceł antydumpingowych i wyrównawczych na te produkty począwszy od 19 maja 2020 r.  Przed wprowadzeniem taryf do Chin trafiało ok. 70 proc. australijskiego eksportu jęczmienia.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *