Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła szczepionkę CoronaVac COVID-19

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła do użytku w sytuacjach awaryjnych szczepionkę CoronaVac COVID-19, opracowaną przez chińską firmę farmaceutyczną Sinovac.

Z radością ogłaszam, że szczepionka Sinovac znalazła się na liście zastosowań awaryjnych WHO (EUL) i została uznana za bezpieczną, skuteczną i zapewniającą wymaganą jakość – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na wtorkowym briefingu prasowym WHO,

W oficjalnym komunikacie prasowym Zastępca Dyrektora Generalnego WHO ds. Dostępu do Produktów Zdrowotnych Mariangela Simao powiedziała: Świat desperacko potrzebuje wielu szczepionek COVID-19, aby rozwiązać problem ogromnej nierówności dostępu na całym świecie.

Według strategicznej grupy doradczej ekspertów ds. szczepień WHO (SAGE), szczepionka Sinovac jest zalecana do stosowania u osób dorosłych w schemacie dwudawkowym w odstępie od dwóch do czterech tygodni.

Wyniki skuteczności szczepionki wykazały, że zapobiegła ona ciężkiemu przebiegowi COVID-19 i hospitalizacji u 100 procent badanej populacji.

Ponieważ w badaniach klinicznych brało udział niewiele osób w wieku powyżej 60 lat, SAGE oświadczyło, że skuteczność szczepionki Sinovac nie może być oszacowana w tej grupie wiekowej.

Nie ma powodu, by sądzić, że szczepionka ma inny profil bezpieczeństwa w starszych i młodszych populacjach – czytamy w oświadczeniu WHO, dodając, że SAGE nie zaleca górnej granicy wieku dla szczepionki, ponieważ dane zebrane w wielu krajach i wspierająca immunogenność sugerują, że szczepionka może mieć działanie ochronne również u osób starszych.

Podobnie jak w przypadku wcześniej zatwierdzonych szczepionek, WHO zaleca, aby kraje stosujące szczepionkę Sinovac w starszych grupach wiekowych prowadziły monitorowanie bezpieczeństwa i skuteczności.

Chiny podjęły już decyzję o przekazaniu 10 milionów dawek szczepionek na COVID-19 w ramach inicjatywy COVAX, aby zaspokoić pilne potrzeby krajów rozwijających się, co jest konkretnym krokiem w kierunku spełnienia obietnicy uczynienia ze szczepionek globalnego dobra publicznego.

Zwracając się do 74. Światowego Zgromadzenia Zdrowia, które właśnie się zakończyło, chiński delegat Yang Feng, zastępca dyrektora Biura Reagowania na Sytuacja Kryzysu Zdrowotnego powiązanego z Narodową Komisją Zdrowia Chin, powiedział:

Chiny wierzą, że promowanie sprawiedliwej dystrybucji i dostępu do szczepionek COVID-19 globalnie ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania epidemii i kontroli epidemii. Wypełniamy swoje zobowiązanie o dostarczania szczepionek COVID-19 jako dobra publicznego, oferując pomoc medyczną do 80 krajów, eksportując szczepionki do 43 krajów i dostarczając 300 milionów dawek szczepionek na całym świecie.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *