Tradycyjna medycyna chińska i jej wyjątkowa rola w ochronie zdrowia i życia

Tradycyjna medycyna chińska (TCM) to styl medycyny oparty na fundamentach ponad 2500-letniej chińskiej tradycji praktyk medycznych. TCM określa różne formy ziołolecznictwa, akupunkturę, masaże, ćwiczenia Qigong i terapie dietetyczne, a ostatnio także wpływy medycyny konwencjonalnej.

Tradycyjna medycyna chińska, szeroko stosowana w Chinach, (gdzie od dawna stanowi standard usług medycznych), staje się coraz bardziej powszechna także w Europie i Ameryce Północnej.

Jednym z głównych założeń tradycyjnej medycyny chińskiej jest to, że energia witalna ciała krąży przez kanały zwane meridianami, które mają rozgałęzienia powiązane z różnymi organami ciała. TCM traktuje człowieka holistycznie, jako całość, nie pomijając aspektów emocjonalnych i duchowych. Zdrowie człowieka w medycynie chińskiej jest rozpatrywane w szerszym kontekście – bierze się pod uwagę czynniki rodzinne, zawodowe, środowiskowe, klimatyczne i inne. Znaczy to, że medycyna chińska patrzy na człowieka jak na część większej całości, a nie jak na wyizolowaną ze środowiska jednostkę.

Chińska recepta na zdrowie

Tradycyjna Medycyna Chińska to jedno z najważniejszych osiągnięć cywilizacji chińskiej.

Dla mieszkańców Państwa Środka stanowi przekazywane z pokolenia na pokolenie dziedzictwo kulturowe i jest powszechnie wykorzystywana jako wsparcie medycyny konwencjonalnej.

Rząd chiński traktuje TCM jako jeden z priorytetów w dbałości o zdrowie mieszkańców kraju. W 2016 roku Rada Państwa wydała „Zarys Strategicznego Planu Rozwoju Tradycyjnej Medycyny Chińskiej”.

„Zarys” określał konieczność równego nacisku na medycynę chińską i zachodnią, wdrożenie równego statusu medycyny chińskiej i medycyny zachodniej, przestrzeganie prawa rozwoju medycyny chińskiej, promowanie dziedziczenia i innowacji. Zakładał, że do roku 2020 wszyscy Chińczycy będą mieć dostęp do usług tradycyjnej medycyny chińskiej, a przemysł tradycyjnej medycyny chińskiej stanie się jednym z ważnych filarów gospodarki narodowej do 2030 r.

Od kwietnia, do połowy maja b.r. Stały Komitet Narodowego Kongresu Ludowego (NPC) badał efekty i stan przestrzegania założeń opisanych w „Zarysie”

Wang Chen, wiceprzewodniczący Stałego Komitetu NPC, przedstawił w poniedziałek raport – podsumowanie kontroli.

Raport pokazuje, że w okresie 13. Planu Pięcioletniego (2016-2020), przy rocznym tempie wzrostu 17,3 proc., rząd centralny przeznaczył 8,6 mld juanów (1,34 mld USD) na dotacje na rozwój TCM. Liczba placówek medycznych TCM do 2019 roku osiągnęła 66 000.

Dostępność usług TCM uległa poprawie, a 98,3 procent lokalnych ośrodków zdrowia jest w stanie świadczyć takie usługi, czytamy w raporcie.

Do końca 2020 roku, w sektorze TCM pracowało 767 000 pracowników.

Podkreślając kluczową rolę TCM w walce Chin z epidemią COVID-19, raport stwierdza, że ​​90 procent osób z potwierdzonym wynikiem zostało poddanych leczeniu TCM.

Metody TCM wspierają leczenie konwencjonalne i koncentrują się na poprawie stanu fizycznego i układu immunologicznego u pacjentów. Zalecany plan leczenia TCM obejmuje wiele receptur ziołowych ukierunkowanych na gorączkę, silny kaszel, utratę apetytu, nudności, wymioty, biegunkę, duszność i zmęczenie.

Okazuje się, że pacjenci z łagodnymi objawami wirusa wykazali wyraźną poprawę po leczeniu metodami TCM, a dla pacjentów w stanie krytycznych leczenie metodami TCM zmniejszyło wysięk w płucach, ustabilizowało nasycenie tlenem krwi oraz zmniejszyło konieczność wspomaganie oddychania i stosowania antybiotyków.

Taniec żurawia

Żuraw od czasów starożytnych był jednym z najbardziej lubianych ptaków w Chinach. Jest postrzegany jako symbol szlachetnego charakteru i reprezentuje długowieczność. Bardziej romantycznie, żuraw reprezentuje długotrwałą miłość i lojalność w małżeństwie, ponieważ ptak jest monogamiczny i pozostaje z jednym partnerem aż do śmierci.

Nieodłącznym elementem TCM są ćwiczenia Qigong, których ruchy naśladują taniec godowy tych ptaków.

Starożytna chińska praktyka Qigong ma na celu poprawę mobilności i dobrego samopoczucia, łącząc powolne ruchy ciała ze skoncentrowanym oddechem. Mandaryński termin qigong (wymawiane chee-kung lub chee-kong) można przetłumaczyć jako „pracę z energią”, która jest podstawą całej praktyki: wzmacnianie przepływu energii przez ciało.

Qigong jest łatwy do nauczenia i przyjemny w wykonywaniu. Nawet kilka minut ćwiczeń może mieć działanie ożywcze i odmładzające. Regularna praktyka daje efekt głębokiego wzmocnienia całego organizmu i jego różnych układów (nerwowego, pokarmowego, oddechowego, szkieletowo-mięśniowego, hormonalnego, ginekologicznego itp.). Jego zdolność do pomocy w leczeniu wielu różnych przewlekłych i ostrych urazów i chorób była przedmiotem różnych programów badawczych prowadzonych przez chińskie autorytety medyczne.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *