Współpraca BRI kluczowa dla globalnego ożywienia gospodarczego w erze po pandemii

Proponowana przez Chiny Inicjatywa Pasa i Szlaku (BRI) ma kluczowe znaczenie dla globalnego ożywienia gospodarczego w erze postpandemicznej.

Shakeel Ahmad Ramay, dyrektor China Study Center w Instytut Polityki Zrównoważonego Rozwoju, think-tank z siedzibą w Islamabadzie, wypowiedział się na ten temat w niedawnym wywiadzie dla agencji XINHUA.

Zdaniem eksperta, wzmożona konstruktywna współpraca, oparta na zasadzie partnerstwa win-win, to szansa na pokonanie wyzwań stawianych przez rynki i zapewnienie trwałego globalnego ożywienia gospodarczego.

Chiny są mocno zaangażowane we wdrażanie BRI dla wspólnego dobra, co widać po niedawno zorganizowanej konferencji wysokiego szczebla na temat współpracy Pasa i Szlaku w regionie Azji i Pacyfiku. Państwo Środka jest gotowe zapewnić możliwości rynkowe, inwestycyjne i możliwości wzrostu globalnego ożywienia, powiedział dyrektor.

Pomimo globalnych zakłóceń gospodarczych i światowych blokad, Chiny nie wstrzymały inicjatywy i nadal inwestują w różne kraje, zwłaszcza kraje najsłabiej rozwinięte, dając tak potrzebną przestrzeń do wytchnienia wielu krajom, w tym Pakistanowi, podkreślił Ramay.

Projekty w ramach Korytarza Gospodarczego Chiny-Pakistan (CPEC), ważnego programu pilotażowego BRI, podczas pandemii nadal się rozwijały, pomogły również w generowaniu miejsc pracy i były wielką ulgą w najtrudniejszych czasach. W tym okresie Pakistan i Chiny zacieśniły współpracę w dziedzinie rolnictwa, nauki i technologii oraz energii.

BRI pomaga wypełnić światową lukę inwestycyjną w infrastrukturę, która może hamować wzrost gospodarczy na całym świecie. Starają się stworzyć nowe możliwości gospodarcze na całym świecie, a umowa o regionalnym kompleksowym partnerstwie gospodarczym (RCEP) podpisana przez 15 uczestniczących krajów, w tym Chiny, zapewni światu solidny wzrost gospodarczy.

Ekspert uważa, że ​​globalne ożywienie gospodarcze nie jest możliwe przy mentalności unilateralizmu. Kraje bogate powinny pomagać biednym krajom w powstrzymaniu pandemii, poprzez terminowe dostarczanie szczepionek, łączenie zasobów i pracę nad głębszą integracją, która będzie również ostatecznie korzystna dla rozwiniętego świata poprzez stworzenie rynków zbytu.

Szczepionki przeciw COVID-19 powinny zostać uznane za globalne dobro publiczne do walki ze wspólnym wrogiem, a Chiny z determinacją pracują w tym kierunku. Chiny przekazały szczepionki wielu krajom i dostarczają szczepionki po cenach preferencyjnych, ponieważ jest to najlepszy instrument przeciwko śmiertelnemu wirusowi, powiedział dyrektor.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *