100-lecie największej partii świata

Komunistyczna Partia Chin (KPCh), największa partia rządząca na świecie, obchodziła w czwartek swoje stulecie.

Z tej okazji, na placu Tian’anmen w sercu Pekinu, odbyła się uroczysta ceremonia, która zgromadziła ponad 70 000 osób.

Przemawiając podczas ceremonii Xi Jinping, sekretarz generalny Komitetu Centralnego KPCh i przywódca narodu powiedział, że w ciągu ostatniego stulecia KPCh odniosła niezwykłe osiągnięcia historyczne. Dzisiaj partia mobilizuje i prowadzi Chińczyków w nową podróż ku realizacji celu drugiego stulecia.

Trochę historii

W swoim przemówieniu chiński przywódca przypomniał okoliczności powstania KPCH.

Mając historię ponad 5000 lat, Chiny wniosły niezatarty wkład w postęp ludzkiej cywilizacji. Jednak po wojnie opiumowej w 1840 r. zostały stopniowo zredukowane do społeczeństwa na wpół kolonialnego, na wpół feudalnego i doznały większych spustoszeń niż kiedykolwiek wcześniej. Kraj doznał intensywnych upokorzeń, ludzie doznali wielkiego bólu, a chińska cywilizacja pogrążyła się w ciemności. Od tego czasu odrodzenie narodowe stało się największym marzeniem narodu chińskiego.

Chińczycy podejmowali wiele prób ocalenia i zjednoczenia narodu, jednak kolejne ruchu, takie jak Ruch Taiping Niebiańskiego Królestwa, Ruch Reform z 1898, Ruch Yihetuan czy Rewolucja z 1911 roku, kończyły się niepowodzeniem. Chiny pilnie potrzebowały nowej organizacji, która zmobilizowałaby siły rewolucyjne.

Impulsem do odrodzenia stała się rosyjska Rewolucja Październikowa, wraz z którą w 1917 roku do Chin dotarły marksizm i leninizm, ściśle integrujące się z chińskim ruchem robotniczym. I tak, w 1921 roku narodziła się Komunistyczna Partia Chin.

Założenie partii komunistycznej w Chinach było wydarzeniem epokowym, które głęboko zmieniło bieg historii kraju w czasach nowożytnych, przekształciło przyszłość narodu oraz zmieniło krajobraz rozwoju świata.

Współczesne wyzwania

Z zaledwie 50 członkami w momencie jej założenia, KPCh jest dziś największą partią rządzącą na świecie, liczącą ponad 95 milionów członków, prowadzącą kraj liczący ponad 1,4 miliarda ludzi. Cieszy się również ogromnymi wpływami na arenie międzynarodowej.

Xi podkreślił, że w obliczu zmian, których nie widziano od stulecia, kraj czeka podróż, która z pewnością będzie trudna.

„Patrząc wstecz na drogę, którą przebyliśmy i naprzód na podróż, która jest przed nami, jest pewne, że dzięki mocnemu przywództwu Partii i wielkiej jedności narodu chińskiego wszystkich grup etnicznych, osiągniemy cel, jakim jest zbudowanie wielkiego nowoczesnego kraju i spełnimy chińskie marzenie o odrodzeniu narodowym” – powiedział Xi.

Przywódca zapewnił, że w nadchodzącej podróży Chiny będą zaangażowane w promowanie pokoju, rozwoju, współpracy i wzajemnych korzyści, w niezależną politykę zagraniczną pokoju i ścieżkę pokojowego rozwoju. Będą pracować nad budowaniem nowego rodzaju stosunków międzynarodowych, promować wysokiej jakości rozwój Inicjatywy Pasa i Szlaku i wykorzystywać nowe osiągnięcia Chin w zakresie rozwoju, aby zapewnić światu nowe możliwości.

Partia będzie kontynuować współpracę ze wszystkimi krajami i narodami w celu promowania wspólnych wartości, pokoju, rozwoju, sprawiedliwości, sprawiedliwości, demokracji i wolności. Kraj nadal będzie opowiadać się za współpracą zamiast konfrontacji, otwierać drzwi zamiast zamykać i skupiać się na obopólnych korzyściach.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *