Chiny – Mongolia. Współpraca międzynarodowa

27 lipca, w portowym mieście Tianjin w północnych Chinach, chiński radca stanu i minister spraw zagranicznych Wang Yi rozmawiał z mongolskim ministrem spraw zagranicznych Batmunkhem Battsegiem.

Wang powiedział, że od wybuchu COVID-19 Chiny i Mongolia wspierają się i pomagają sobie nawzajem, pisząc nowy rozdział dwustronnej przyjaźni.

Podkreślił, że Chiny są gotowe nadal zapewniać Mongolii niezbędną pomoc w walce z epidemią i zacieśniać współpracę w dziedzinie górnictwa, energetyki, finansów, rolnictwa, hodowli i budowy infrastruktury oraz wprowadzać innowacje w nowych formach i treściach międzyludzkich wymiany.

Battsetseg natomiast wyraził chęć współpracy z Chinami w celu wzbogacenia wszechstronnego partnerstwa strategicznego między tymi dwoma krajami.

Po rozmowach ministrowie spotkali się na konferencji prasowej, a obie strony wydały wspólne oświadczenie o dalszym zacieśnianiu współpracy antyepidemicznej.

Zarówno Mongolia jak i Chiny z zadowoleniem przyjęły wspólny raport WHO-Chiny na temat globalnego śledzenia pochodzenia COVID-19, podkreślając, że śledzenie pochodzenia jest pracą naukową i nie powinno być upolitycznione.

Zachęcili również Sekretariat WHO do współpracy z państwami członkowskimi zgodnie z odpowiednimi rezolucjami Światowego Zgromadzenia Zdrowia w celu promowania badań nad globalnym śledzeniem pochodzenia.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *