Rosną zyski dużych firm przemysłowych

Przychody największych chińskich przedsiębiorstw przemysłowych w pierwszej połowie odnotowały prawie 67-procentowy wzrost łącznych zysków rok do roku.

Prywatne przedsiębiorstwa i mniejsze firmy nadal stoją przed wielkimi wyzwaniami w próbach zwiększenia swoich zysków.

Dane z National Bureau of Statistics wykazały, że pierwsze półrocze zysków firm przemysłowych o rocznych obrotach biznesowych w wysokości co najmniej 20 milionów juanów (3,09 miliona dolarów) wyniosło 4,22 biliona juanów, czyli o 45,5% więcej niż w analogicznym okresie z 2019 r.

Oznaczało to, że średnia wzrostu zysku w pierwszym półroczu w 2020 r. i 2021 r. wyniosła 20,6 proc., wynika z danych NBS.

Zyski spółek zajmujących się wydobyciem i dostawami surowców wzrosły odpowiednio 1,33 razy i 1,83 razy rok do roku.

Razem te dwa rodzaje firm przyczyniły się do 58,9 procent całkowitego wzrostu zysków przemysłowych w tym okresie.

„Ponieważ w pierwszym półroczu gospodarka narodowa stale rosła z solidnym impetem, popyt na produkcję przemysłową stale się ożywiał. Dlatego też duże firmy odnotowały poprawę operacji i szybki wzrost zysków” – powiedział Zhu Hong, starszy statystyk NBS.

Zhu podkreślił jednak, że brak równowagi nadal istnieje. Wzrost zysków małych i mikroprzedsiębiorstw jest niższy niż średnich i dużych.

„Ceny surowców nadal utrzymują się na wysokim poziomie, co zmniejsza rentowność przedsiębiorstw. Istnieją również niedociągnięcia w łańcuchu dostaw całego łańcucha przemysłowego” – powiedział.

Podczas wtorkowej konferencji transmitowanej na żywo z Changsha w prowincji Hunan, wicepremier Liu podkreślił znaczenie małych i średnich firm w napędzaniu wzrostu gospodarczego kraju.

Liu powiedział, że chińska gospodarka będzie w dobrej kondycji, jeśli MŚP pozostaną zdrowe. W kręgach ekonomicznych przyjęta jest mądrość, że jeśli kraj dobrze rozwija MŚP, to jego gospodarka również utrzyma tempo. Tak więc Chiny będą zdecydowanie wspierać rozwój MŚP, powiedział.

Shi, Yinghua, dyrektor ds. makroekonomii Centrum Badawczego, które jest częścią Chińskiej Akademii Nauk Fiskalnych powiedział, że mniejsze firmy stają się podatne na zagrożenia, gdy stają w obliczu zewnętrznych nacisków, takich jak obecny wzrost cen towarów, dlatego potrzebne są bardziej ukierunkowane działania, aby złagodzić wyzwanie w nadchodzących miesiącach.

„W czerwcu nastąpiła niewielka poprawa apetytu inwestycyjnego wśród MŚP, choć pozostaje ona poniżej poziomów sprzed pandemii. Wskazuje to również na ciągłą słabość apetytu na ekspansję biznesową, co sugeruje, że firmy nie planują skoków popytu” – powiedział Shen. Lan, ekonomista w Standard Chartered China.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *