Quanzhou bramą do Morskiego Jedwabnego Szlaku XXI wieku

Opierając się na historii, lokalizacji, przemyśle i naukach humanistycznych, miasto Quanzhou w południowo-wschodniej prowincji Fujian w Chinach, będzie kreować się jako ważne miasto-brama na XXI-wiecznym Morskim Jedwabnym Szlaku.

Władze miasta planują zbudować ważne centrum połączeń międzysystemowych, platformę współpracy gospodarczej i handlowej oraz znaczące ogniwo wymiany kulturalnej. Wszystko to ma na celu promowanie reform, rozwoju i innowacji oraz tworzenie nowych korzyści we współpracy i konkurencji międzynarodowej.

Jeśli chodzi o rozwój nowego kanału łączności Morskiego Jedwabnego Szlaku, w Quanzhou powstanie kompleksowy międzynarodowy węzeł logistyczny, który zintegruje transport drogowy, kolejowy i morski, łącząc miasto z centralnymi i zachodnimi regionami Chin oraz krajami Pasa i Szlaku (B&R).

Ważnym elementem będzie rozwój systemu przemysłu lotniczego, opartego na transporcie lotniczym i wspieranego przez pokrewne branże, takie jak konserwacja samolotów, lotnictwo ogólne, produkcja mikroelektroniczna i outsourcing oprogramowania. Równolegle prowadzone będą działania na rzecz budowy rozgałęzionej sieci kolejowej, łączącej pociągi towarowe Chiny-Europa i Chiny-Azja Centralna oraz rozbudowa szlaków żeglugowych wspierających wydajny i nowoczesny system wysyłkowy.

Promowanie więzi międzyludzkich również wpisuje się w zarys rozwoju Quanzhou. Miasto deklaruje wsparcie dla zagranicznych inwestorów i lokalnych prywatnych przedsiębiorstw, we wspólnym prowadzeniu działań związanych z wymianą międzynarodową dotyczącą B&R.

Warto zauważyć, że w 2020 roku PKB Quanzhou osiągnęło 1,015 biliona juanów, zajmując pierwsze miejsce w prowincji Fujian.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *